Iga Swiatek - Emma Răducanu, duel de foc în sferturile de finală de la Stuttgart. Britanica își testează forțele cu liderul WTA

WTA Stuttgart emma raducanu Iga Swiatek sferturi de finala WTA Stuttgart WTA Stuttgart 2022 Tenis
Data publicarii: Joi 21 Aprilie 2022, 22:20
Data actualizarii: Joi 21 Aprilie 2022, 22:34

Emma Răducanu a obținut a doua victorie pe zgură, în circuitul WTA, și s-a calificat în sferturile de finală de la WTA Stuttgart.

Emma Răducanu (19 ani, 12 WTA) a avut un meci mai dificil în optimile de finală ale competiției și s-a impus în trei seturi, scor 6-0, 2-6, 6-1 în fața nemțoaicei Tamara Korpatsch (26 ani, 118 WTA).

Următoarea adversară a sportivei din Marea Britanie este nimeni alta decât Iga Swiatek, liderul mondial care a ajuns la o serie de 20 de meciuri fără înfrângere. În optimi, poloneza de 20 de ani a trecut fără emoții de Eva Lys (342 WTA), scor 6-1, 6-1.

Emma Răducanu a ajuns în Germania după un weekend cu sentimente mixte, trăite la debutul în Billie Jean King Cup. Sportiva a învins-o pe Tereza Martincova, dar a suferit un eșec clar în fața Marketei Vondrousova, Republica Cehă sfârșind, în cele din urmă, câștigătoare, scor 3-2.

"Săptămâna trecută pe vremea asta mă antrenam în Praga și nu știam cum să mă mișc pe zgură. Preparatorul meu fizic m-a învățat cum să alunec, folosind o minge medicinală. Sunt foarte mulțumită de cât am progresat într-o săptămână", a declarat Emma Răducanu, după întâiul succes obținut pe zgură, în circuitul WTA.