Iga Swiatek a ajuns la 17 seturi câștigate cu 6-0 în 2022: poloneza a devenit cea mai constantă jucătoare din noul secol

Iga Swiatek Wimbledon 2022 Iga Swiatek Polonia Iga Swiatek victorii consecutive Wimbledon 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 28 Iunie 2022, 17:00
Data actualizarii: Marti 28 Iunie 2022, 17:07

Iga Swiatek a semnat a 36-a victorie consecutivă, depășind șirul de 35 de succese la rând bifat de Venus Williams, în 2000.

Iga Swiatek (21 de ani, 1 WTA) a debutat cu victorie în turneul de la Wimbledon, eliminând-o în runda inaugurală pe Jana Fett (252 WTA), scor 6-0, 6-3, în 75 de minute.

Iga Swiatek, cea mai constantă jucătoare din noul secol: e prima jucătoare care ajunge la 36 de victorii consecutive

A fost al 17-lea set câștigat de poloneză cu 6-0 în actualul sezon și a 36-a partidă consecutivă încheiată cu succes.

Iga Swiatek a depășit astfel un record vechi de 22 de ani, stabilit de Venus Williams, în tenisul feminin, în 2000, când își adjudeca 35 de victorii la rând.

Actualmente, Iga Swiatek se bucură de un avantaj de 4236 de puncte în fața ocupantei locului 2 în clasamentul WTA, Ons Jabeur. În 2022, jucătoarea poloneză în vârstă de 21 de ani a câștigat turneele de la Roland Garros, Roma, Stuttgart, Miami, Indian Wells și Doha.

În turul secund la Wimbledon, Swiatek așteaptă replica jucătoarei Lesley Pattinama Kerkhove (138 WTA).