FOTO Ce record victorii/eșecuri are Sorana Cîrstea în circuitul WTA după calificarea în semifinale la WTA Miami

Sorana Cirstea Sorana Cirstea Miami Sorana Cirstea record WTA Miami Tenis
Data publicarii: Joi 30 Martie 2023, 10:12
Data actualizarii: Joi 30 Martie 2023, 10:38

Sorana Cîrstea (32 de ani / 74 WTA) își va afla azi adversara din semifinale de la WTA Miami.

• Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) a obţinut o victorie spectaculoasă, cea mai importantă a carierei, după o oră şi 25 de minute, 6-4, 6-4 cu Aryna Sabalenka (2 WTA).
  • Pentru româncă este a doua semifinală pe care o atinge la un turneu WTA 1.000, după ce în urmă cu zece ani (2013) ajungea în finala turneului de la Toronto.

"Cea mai mare victorie a carierei", au titrat cei de la WTA după succesul răsunător al elevei lui Thoams Johansson în fața Arynei Sabalenka.

Într-o carieră de 16 ani în circuitul WTA, Sorana Cîrstea a ajuns la un record victorii/eșecuri de 507 victorii și 386 eșecuri, iar numai în 2023 cifrele au arătat că sportiva din Târgiviște se află într-o formă excelentă la aproape 33 de ani, vârstă pe care o va împlini pe 7 aprilie.

8 victorii și șapte eșecuri a înregistrat Sorana Cîrstea în acest an.

WTA Miami | Cu cine se va duela Sorana Cîrstea în semifinale

Acesta a fost primul duel dintre cele două, Sabalenka venind după 20 de victorii în 22 de partide în 2023. La Miami Open, Cîrstea nu a pierdut niciun set până acum, eliminându-le pe rând pe Fernanda Contreras Gomez (Mexic), Caroline Garcia (Franţa, numărul patru mondial), Karolina Muchova (Cehia), Marketa Vondrousova (Cehia) şi Arina Sabalenka (Belarus, numărul doi mondial).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 352.635 de dolari şi 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe învingătoarea dintre cehoaica Petra Kvitova şi rusoaica Ekaterina Alexandrova.