VIDEO Regretul unei șanse ratate: Sorana Cîrstea ratează două mingi de set și pierde dureros semifinala cu Petra Kvitova

Sorana Cirstea Tenis WTA Romania WTA Miami 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 00:50
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 00:53

Sorana Cîrstea a cedat dureros semifinala cu Petra Kvitova, după ce a condus cu 5-2 în manșa întâi, în care a beneficiat de două mingi de set.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 4-6
în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 4-6 în setul 2: Break-ul nu mai vine, iar Sorana Cîrstea sfârșește eliminată în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami.

Parcurs excelent pentru româncă, dar rămâne regretul unei semifinale în care a început remarcabil, conducând cu 5-2 în primul set. Cîrstea a ratat două mingi de set în manșa întâi, după care Kvitova a dezvoltat o serie de neoprit, câștigând opt game-uri în următoarele nouă.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 4-5 în setul 2: O singură șansă mai are Sorana Cîrstea să facă break, dacă vrea să rămână în lupta pentru calificarea în finală. Urmează un game crucial, după pauză.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 3-5 în setul 2: Cehoaica apasă eficient cu serviciul încă o dată și se apropie la un singur game de finala turneului. Elena Rybakina este jucătoarea care așteaptă învingătoarea din acest meci.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 3-4 în setul 2: Kvitova rămâne la adăpostul unui break avantaj, dar va înfrunta o presiune sporită în următoarele game-uri. Break-ul e numele jocului: românca are nevoie disperată de unul, în următoarele trei game-uri.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 2-3 în setul 2: Sorana Cîrstea ține aproape cu serviciul, reușind al doilea hold consecutiv, dar va avea nevoie mare de un break, în următoarele două ocazii, pentru a nu-și micșora semnificativ șansele de a rămâne în meci.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 1-2 în setul 2: Cîrstea salvează minge de break și pune, în sfârșit, capăt seriei de șapte game-uri luate de Kvitova fără întrerupere. Partida poate fi relansată cu un break în game-ul următor.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 0-2 în setul 2: Coșmarul nu se termină, în semifinala de la Miami. Sorana Cîrstea vede și al șaptelea game consecutiv cedat, dar va încerca să echilibreze situația, la serviciu, în game-ul următor.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7, 0-1 în setul 2: Se fac șase game-uri consecutive în contul Petrei Kvitova, iar Sorana Cîrstea ajunge condusă cu set și break, la nici jumătate de oră după ce conducea cu 5-2 în manșa întâi. Un exemplu perfect pentru duritatea psihologică la care le expune tenisul profesionist pe jucătoare.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-7 în setul 1: Dubla campioană a turneului de la Wimbledon își arată materialul de campioană, în partea secundă a primului set. Condusă cu 5-2, Kvitova salvează două mingi de set procurate de Cîrstea și reușește o revenire mai mult decât improbabilă pentru a trece în avantaj la seturi.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-6 în setul 1: Intrată într-o viteză în care nu mai cunoaște greșeala neforțată, Petra Kvitova reușește break alb, al doilea game consecutiv fără punct pierdut și va urma să servească pentru a câștiga setul. În urmă cu un sfert de oră, Cîrstea conducea cu 5-2.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-5 în setul 1: Game alb reușit de Petra Kvitova. Sorana Cîrstea are nevoie de două game-uri solide în prelungirile setului, pentru a-l înclina în favoarea sa.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 5-4 în setul 1: Manșa se putea încheia la oricare dintre cele două mingi de set procurate de Sorana Cîrstea, dar Kvitova revine solid cu retururi adânci și face rebreak-ul prin care își acordă o nouă șansă bună în acest set.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 4-2 în setul 1: Insistând iar și iar, Cîrstea face break pe serva cehoaicei, în prelungiri, returnând din ce în ce mai periculos.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) a beneficiat de o zi suplimentară de repaus, după ce ploaia s-a oprit deasupra zonei Miami, la scurt timp după încheierea partidei sale din sferturile de finală, jucate în compania Arynei Sabalenka (24 de ani, 2 WTA).

Sorana Cîrstea și Petra Kvitova (12 WTA) vor juca vineri, 31 martie, după ora 22:00, pentru a stabili numele jucătoarei care o va înfrunta pe Elena Rybakina, în finala competiției.

Cîrstea o înfruntă pe Kvitova pentru a 11-a oară. Scorul meciurilor directe: 4-6

Norocul s-ar putea întoarce împotriva Soranei Cîrstea în finală, dacă jucătoarea din Târgoviște va trece de Kvitova, întrucât prima semifinală - Elena Rybakina - Jessica Pegula - s-a jucat deja, așadar câștigătoarea primei semifinale va fi mai odihnită la ora începerii finalei.

Cîrstea are palmares negativ în fața Kvitovei, scor 4-6 la meciurile directe. Privind partea plină a paharului, Sorana Cîrstea a câștigat două din cele mai recente trei partide cu dubla campioană de la Wimbledon, reușind să o învingă categoric, scor 6-2, 6-2, în primul tur al Openului Australian 2022.

Sorana Cîrstea, despre adversara din semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami

Vorbind despre următoarea oponentă, Sorana Cîrstea le-a menționat pe ambele combatante ale ultimului sfert de finală rămas de jucat la Miami, în turneul feminin.

„Petra e atât de bună, e o jucătoare grozavă. Suntem de aceeași vârstă, ne cunoaștem bine și am jucat de multe ori împreună. Am mult respect pentru ea.

De partea opusă, nu o știu pe Alexandrova prea bine, nu cred că m-am antrenat cu ea niciodată. E o mare diferență. Pe Kvitova o cunosc foarte bine, iar pe Alexandrova aproape deloc,” a spus Sorana Cîrstea pentru The Tennis Channel.