Carlos Alcaraz (18 ani) pică „testul Monte Carlo.” Revelația sezonului, eliminat încă din primul meci, dar poate intra în top 10 ATP în 12 zile

Carlos Alcaraz ATP Masters 1000 Monte Carlo Sebastian Korda Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 15:30
Data actualizarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 15:35

Carlos Alcaraz (18 ani, 11 ATP) și Sebastian Korda (21 de ani, 42 ATP) au jucat un meci de trei ore, în faza 16-imilor de finală a turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Cel mai tânăr tenismen pătruns în top 20 ATP, de la Rafael Nadal încoace, spaniolul Carlos Alcaraz (18 ani, 11 ATP) a suferit a treia înfrângere a sezonului, în primul meci jucat la Monte Carlo.

Aflat la al 21-lea meci jucat în circuitul de elită al trenisului masculin în acest an, Carlos Alcaraz a cedat în fața colegului de generație, americanul Sebastian Korda (21 de ani, 42 ATP), scor 7-6, 6-7, 6-3, după trei ore de joc.

36 de greșeli neforțate pentru Carlos Alcaraz și 54, în contul lui Sebastian Korda, în cele 180 de minute de joc

Tânărul american se apropie de top 30 ATP, în timp ce ibericul Alcaraz va rămâne la marginea intrării în top 10 ATP, în care ar putea intra, în cazul în care va obține rezultate bune la ATP 500 Barcelona, turneu programat săptămâna viitoare (18-24 aprilie).

În cazul în care nu va reuși niciun rezultat bun în Barcelona, Alcaraz ar putea face pasul înspre top 10 ATP cu ocazia întrecerii ATP Masters 1000 Madrid (1-8 mai).

Carlos Alcaraz, la doar 110 puncte distanță de Cameron Norrie, numărul 10 ATP

A fost un meci de uzură, care i-a consumat extraordinar pe ambii jucători, care au însumat 90 de erori neforțate împreună, adică o greșeală de acest tip la fiecare două minute ale jocului.

Ritmul fragmentat al partidei n-a interzis însă echilibrul, care a fost înclinat în favoarea lui Korda, în al optulea game al setului decisiv. Korda a făcut break-ul la 4-3 și a servit cu brio pentru a închide partida, la prima oportunitate procurată.