Bara si Buzarnescu, eliminate in sferturi al Roland Garros! Romancele au fost invinse in trei seturi

Irina Bara Bara / Buzarnescu - HC. Chan / Z.Yang, SFERTURI Roland Garros Bara / Buzarnescu Roland Garros HC. Chan / Z.Yang Mihaela Buzarnescu Tenis Bara / Buzarnescu - HC. Chan / Z.Yang, SFERTURI Roland Garros la dublu! Urmareste aici meciul LIVE
Data publicarii: Marti 05 Iunie 2018, 13:10
Data actualizarii: Marti 05 Iunie 2018, 17:01

Irina Bara si Mihaela Buzarnescu se bat azi de la ora 15:00 in sferturile de la Roland Garros.

LIVE IRINA BARA / MIHAELA BUZARNESCU 3-6, 6-1, 4-6 CHAN / YANG

- Vine un nou break iar primul set este castigat de Chan si Yang 3-6

- Urmeaza un game alb reusit de Chan si Yang iar Irina si Mihaela sunt obligate sa castige urmatorul game.

- Este din nou echilibru in primul set - Chan si Yang pune presiune in game-ul al 7-lea, insa Bara si Buzarnescu revin de la 0-30 si 30-40. Break-ul vine pana la urma pentru Chan si Yang.

- Vine rebreak-ul! Irina si Mihaela egaleaza pe tabela

- Din pacate, meciul a inceput cu un break reusite de Chan si Yang. Acestea au reusit apoi si sa-si faca propriul serviciu.

Perechea romana alcatuita din Irina Maria Bara si Mihaela Buzarnescu s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale probei feminine de dublu la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Slem al anului, dupa 6-4, 6-3 cu americancele Jennifer Brady/Vania King.

Bara si Buzarnescu s-au impus dupa o ora si 28 de minute si au realizat o performanta in premiera pentru carierele lor. Buzarnescu reusise sa ajunga pana in optimile probei de simplu la prima sa participare pe tabloul principal la Openul Frantei.

Americancele au inceput mai bine si au condus cu 2-0, dar Bara si Buzarnescu au revenit si au egalat, 2-2. La 3-3, romancele au reusit un break decisiv, dupa care s-au impus cu 6-4 in primul set.

In actul secund, Brady si King au castigat primul ghem, dar apoi au urmat trei adjudecate de romance, ultimul dupa ce au salvat cinci mingi de break. Bara si Buzarnescu au incheiat setul cu un ghem castigat contra serviciului, pentru 6-3.

De remarcat ca Brady si King au fructificat doar una din cele opt sanse de break avute.

Bara si Buzarnescu si-au asigurat un cec de 76.000 de euro si 430 de puncte WTA la dublu. Urmatoarele adversare vor fi Hao-Ching Chan (Taiwan)/Zhaoxuan Yang (China), favoritele numarul opt, care in optimi au trecut cu 6-2, 6-4 de perechea romano-spaniola Sorana Cirstea/Sara Sorribes Tormo.