VIDEO Alcaraz și Djokovic au jucat un game cât un set, în finala Wimbledon: câte minute a durat

finala Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz Novak Djokovic Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 19:10
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 19:19

Finala Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz a făcut break pe serviciul Novak Djokovic la finalul unui game nebunesc.

Dacă în semifinala turneului de la Roland Garros, Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) a cedat fizic în fața lui Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP), acuzând crampe musculare, tenismenul iberic a revenit cu o sete de revanșă uriașă, în ultimul act competițional, pe iarba de la Wimbledon.

Jucătorul din Murcia a câștigat un game colosal, în setul trei al finalei. La scorul de 3-1, Alcaraz a făcut al doilea break, din cele trei reușite pe serviciul sârbului, în manșa a treia, dar tabela de marcaj a arătat 4-1 în favoarea spaniolului doar după o serie de eforturi uriașe depuse de amândoi combatanții.

Alcaraz a câștigat un game de 26 de minute, în detrimentul lui Djokovic, în finala Wimbledon 2023

• Game-ul a contat enorm pentru Alcaraz, care a reușit să câștige setul 3 cu 6-1, oglindind scorul din manșa inaugurală.

Alcaraz s-a distanțat la 4-1 în setul 3 după un game care a durat 26 de minute. Game-ul a conținut 13 egalități la 40, iar campionul US Open 2022 s-a impus, la a șaptea minge de break procurată.

Game-ul lung cât un set l-a emoționat până și pe Daniel Craig, actorul care a obișnuit să fie personajul James Bond, de care tânărul tenismen spaniol a adus aminte, având în vedere curajul notabil pe care l-a arătat pentru a reveni în fața lui Djokovic, după o manșă inaugurală atât de ușor pierdută.