VIDEO Halep și Cîrstea, în sferturi la Birmingham! Succes confortabil al Simonei Halep, împotriva britanicei Harriet Dart: numele următoarei adversare

Simona Halep WTA 250 Birmingham Simona Halep Harriet Dart live text Simona Halep Harriet Dart WTA Birmingham WTA 250 Birmingham WTA Birmingham 2022 Tenis
Data publicarii: Miercuri 15 Iunie 2022, 18:30
Data actualizarii: Miercuri 15 Iunie 2022, 18:43

Simona Halep a învins-o în a doua partidă jucată la Birmingham pe britanica Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA), scor 6-3, 6-2.

Simona Halep - Harriet Dart, 6-3, 6-2, în optimile turneului WTA 250 de la Birmingham

Simona Halep - Harriet Dart 6-3, 6-2! GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! A doua victorie la rând pentru sportiva din țara noastră în întrecerea de la Birmingham.

Simona Halep - Harriet Dart 6-3, în 32 de minute. GAME & PRIM SET, SIMONA HALEP!

Simona Halep câștigă cinci game-uri consecutive în primul set, revenind de la 0-2 și se apropie la un singur pas de câștigarea manșei întâi.

Învingătoarea va juca în sferturi contra britanicei Katie Boulter (141 WTA), care a învins-o pe Caroline Garcia (74 WTA), scor 7-6 (5), 6-1.

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a jucat convingător în primul meci câștigat în turneul WTA 250 de la Birmingham. Sportiva din țara noastră a trecut de ucraineanca Lesia Tsurenko (116 WTA), scor 6-1, 6-4, în doar 79 de minute de joc.

Dincolo de jocul bun de picioare, Simona Halep a avut o prestație solidă pe partea de rever, aspect îmbunătățit considerabil, în comparație cu evoluțiile de la Roland Garros, iar fanii săi au nevoie de confirmări, în al doilea meci programat în Marea Britanie, în acest sezon.

Simona Halep, în grafic pentru o finală cu Jelena Ostapenko, la Birmingham

Adversara sa, Harriet Dart (106 WTA) - beneficiară a unui wildcard - a eliminat-o în runda inaugurală pe Camila Osorio (61 WTA) cu un surprinzător scor 6-2, 6-0, în doar 70 de minute de joc, columbianca în vârstă de 20 de ani dovedindu-se agasată de ofensivele repetate ale britanicei.

„Nu știu ce să zic, o să am românii mei plus alții care să mă susțină,” a spus Simona Halep, când a fost întrebată dacă se îngrijorează că publicul o va susține exclusiv pe reprezentanta gazdelor, Harriet Dart, în acest meci.

Desfășurarea meciului Simona Halep - Harriet Dart, din optimile turneului WTA 250 de la Birmingham va stabili numele jucătoarei care o va întâlni pe Caroline Garcia / Katie Boulter, în faza ultimelor opt jucătoare.

Meciul Halep - Dart va începe imediat după încheierea duelului Garcia - Boulter și va fi transmis live text pe www.sport.ro.