VIDEO Finala Wimbledon 2022: Elena Rybakina - Ons Jabeur 3-6, 6-2, 6-2. Jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep a câștigat turneul

finala Wimbledon 2022 Elena Rybakina Wimbledon 2022 Ons Jabeur Wimbledon 2022 Wimbledon 2022 Tenis
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 17:55
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 18:23

Finala Wimbledon 2022 a fost câștigată în trei seturi de kazaha Elena Rybakina, care a revenit în fața tunisiencei Ons Jabeur, impunându-se 3-6, 6-2, 6-2, după o oră și 47 de minute de joc.

Finala Wimbledon 2022
Elena Rybakina - Ons Jabeur 3-6, 6-2, 6-2 în ultimul act

Game, set, meci & trofeu, Elena Rybakina! La doar 23 de ani, sportiva din Kazahstan câștigă primul Grand Slam al carierei și devine prima jucătoare din țara ei care se impune într-o competiție de acest calibru.

29 de lovituri direct câștigătoare a reușit Elena Rybakina, de-a lungul celor 107 minute ale finalei cu Ons Jabeur, conturând o revenire excepțională, după un prim set jucat cu multe emoții.

Sportiva din Kazahstan luptă și obține dublu break în setul decisiv. Va servi pentru câștigarea trofeului, la reluare.

Elena Rybakina face primul break în setul decisiv. Forma din setul doi i-a adus kazahei un plus de încredere notabil. Rămâne de văzut dacă numărul 2 mondial va putea găsi resursele necesare pentru un comeback istoric.

Game și set doi, Elena Rybakina! Finala pierde din spectaculozitate, pe măsură ce jocul lui Ons Jabeur cunoaște o inconstanță teribilă. Kazaha și-a construit majoritatea punctelor cu răbdare și a reușit să scadă ritmul jocului, în favoarea sa, pe când Jabeur a comis 9 erori neforțate, mai mult decât oponenta sa, care a adoptat un stil de joc mai riscant.

Ons Jabeur pierde cel mai lung game al meciului, care a depășit durata de zece minute și pierde teren în fața kazahei.

Rybakina conduce cu 2-1 în setul secund, dar a ratat de puțin șansa unui dublu break care ar fi transformat-o în mare favorită la câștigarea manșei doi.

După doar 4 puncte câștigate pe serva tunisiencei în întregul prim set, Elena Rybakina deschide setul secund cu break.

• 2-0 pentru Ons Jabeur, scorul neverosimil al așilor serviți în primul set, ținând cont că Elena Rybakina ocupă primul loc în clasamentul așilor, cu 49 reușiți până în finală.

Ons Jabeur domină primul set al finalei feminine, returnează eficient (a câștigat 48% din punctele la retur, față de 22%, Rybakina) și forțează erorile neforțate ale Elenei Rybakina. Kazaha a comis 17 în cele 32 de minute ale primului set, în timp ce tunisianca a greșit neforțat de numai 6 ori. 32-21, raportul punctelor câștigate în manșa întâi.

Elena Rybakina (23 de ani, 23 WTA) și Ons Jabeur (27 de ani, 2 WTA) sunt finalistele-surpriză ale ediției 2022 a turneului feminin individual de la Wimbledon.

Calificate în premieră în finala unui turneu de mare șlem, cele două jucătoare promit o finală spectaculoasă, în care ambele jucătoare vor încerca să își impună cât mai mult propriul ritm: dacă Jabeur se va strădui să joace cât mai variat, cu slice-uri care să țină mingea jos, astfel încât Rybakina să nu poată să își deschidă unghiuri, kazaha are datoria de a impune o continuitate jocului și de a servi, în primul rând, cel puțin la fel de eficient precum în semifinala cu Simona Halep

Rybakina a pierdut un singur set în drumul spre finala Wimbledon, în timp ce Jabeur a cedat două

„Va fi o finală interesantă. Nu știu cum va raspunde Rybakina la jocul lui Jabeur. Schimbă ritmul, îl taie cu multe slice-uri. Jabeur servește bine, așa că va fi interesant. Nu pot spune că Rybakina poate menține nivelul, dar poate o va face dacă va fi încrezătoare. Va fi un meci interesant și îl voi urmări", a spus Simona Halep despre ultimul act al Wimbledon 2022.

Câștigătoarea va părăsi Marea Britanie cu un premiu financiar în valoare de €2,336,312, în timp ce finalista învinsă va încasa cu un milion de euro mai puțin, €1,226,564.