Preludiu pentru Mondialul din Qatar! Românul selecționer în Asia, aproape de o calificare istorică

valeriu tita Campionatul Mondial din Qatar FIFA Arab Cup Mahmoud Al-Mawas siria Stranieri
Data publicarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 10:01
Data actualizarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 10:09

În ultimul meci a învins cu 2-0 reprezentativa Tunisiei.

Valeriu Tița (55 de ani), numit luna trecută selecționer al Siriei, este aproape de o calificare în sferturile de finală ale FIFA Arab Cup, competiție care se desfășoară în această lună în Qatar, ca un preludiu al Campionatului Mondial din 2022.

Aseară, Siria a câștigat meciul din grupe cu Tunisia, scor 2-0, și are mari șanse să termine pe locul al doilea și să acceadă în sferturi dacă învinge în partida cu Mauritania, națională aflată pe ultima poziție. Prima în grupă este reprezentativa Emiratelor Arabe Unite.

Doi jucători trecuți prin Liga I sunt rivali la FIFA Arab Cup

Printre jucătorii convocați de Valeriu Tița pentru FIFA Arab Cup se numără și fosta vedetă a celor de la FC Botoșani, Mahmoud Al-Mawas, în prezent legitimat în Irak, la Al-Shorta.

La viitoarea adversară a echipei românului din grupe, Mauritania, joacă și Guessouma Fofana, mijlocașul transferat în acest an de campioana CFR Cluj.