PAOK-ul e pe mâini bune! Răzvan Lucescu, victorie categorică în campionat

Razvan Lucescu Campionatul Greciei PAOK Stranieri Răzvan Lucescu
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 23:14
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 23:13

Echipa antrenorului român se află pe locul trei în actuala stagiune a Superligii din Grecia.

PAOK a reușit s-o învingă fără nicio problemă pe penultima clasată, Lamia, în deplasare, scor 3-0. În acest sens, formația a ajuns la egalitate de puncte cu trupa de pe poziția secundă, dar cu un meci în plus, și la șapte de lider.

Oliveira a deblocat tabela în minutul 13, iar Dantas a majorat diferența în minutul 27. În a doua parte a meciului, Zivkovic a dus scorul la 3-0 și a adus, totodată, cele trei puncte pentru echipa sa. Tabela a rămas nemodificată, iar PAOK și-a adjudecat trei puncte importante în lupta pentru un loc cât mai bun în clasamentul Superligii din Grecia.

Formația dirijată de Răzvan Lucescu se află, așadar, la șapte meciuri fără înfrângere în primul eșalon al Greciei. Ultimul eșec pe care l-a văzut PAOK a fost la sfârșitul lui octombrie, împotriva lui AEK (scor 0-2).

Răzvan Lucescu, la PAOK

Antrenorul român a ajuns la PAOk în vara anului 2021 și mai are contract cu trupa din prima ligă a Greciei la fotbal până la finalul lui iunie 2024. Conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate, Transfermarkt, Răzvan Lucescu a obținut o medie de 1.77 de puncte pe meci în 79 de jocuri pe banca tehnică a grecilor.

Tehnicianul a mai fost principal de-a lungul carierei sale de antrenor la FC Brașov, Rapid București, El-Jaish, Petrolul, Skoda Xanthi și Al-Hilal. Totodată, Lucescu a fost selecționerul României în perioada aprilie 2009 - iunie 2011, unde a strâns 21 de meciuri.