CLASAMENT Victorie uriașă pentru Răzvan Lucescu! PAOK a bătut liderul AEK Atena și speră din nou la titlu

Razvan Lucescu PAOK paok - aek atena Campionate externe
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 22:13
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 22:14

PAOK Salonic, echipa pregătită de Răzvan Lucescu, a câștigat dramatic derby-ul etapei din Grecia cu AEK Atena și păstrează șanse la titlu.

Echipa lui Răzvan Lucescu a deschis repede scorul, prin Giannis Konstantelias, în minutul 3, dar bucuria gazdelor nu a durat mult. AEK Atena a reușit să restabilească egalitatea prin mexicanul Orbelin Pineda, șase minute mai târziu.

În partea secundă, veteranul Domagoj Vida a marcat în minutuș 75, iar AEK Atena conducea cu 2-1 și se îndrepta către o victorie care să-i asigure titlul, dar PAOK a revenit spectaculos în joc.

PAOK Salonic, victorie mare cu AEK Atena!

Konstantelias a reușit ”dubla” în minutul 81, iar fundașul spaniol Joan Sastre a marcat pentru 3-2 în minutul 90 și a adus trei puncte uriașe pe ”Toumba”.

După acest meci, PAOK Salonic a urcat pe locul doi, cu 71 de puncte, la egalitate de puncte cu Panathinaikos Atena și la patru puncte distanță de liderul AEK. Totuși, echipa lui Răzvan Lucescu are un meci în minus, astfel că se poate apropia și mai mult de lider.

În următoarea etapă, PAOK Salonic va avea parte de un alt test dificil, tot pe teren propriu, în compania celor de la Oylmpiakos Pireu, echipa care a dominat fotbalul din Grecia în ultimii ani.=

Tot cu Olympiakos va juca și AEK Atena, dar în deplasare, trei zile mai târziu.