VIDEO Fundașul Andrei Burcă a înscris al șaselea gol în Arabia Saudită!

andrei burca Al Okhdood Stranieri Andrei Burcă a înscris în Abha - Al Akhdoud / Sursa foto: Twitter @SPL_EN
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 23:18
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 23:17

Internaționalul român este legitimat la Al Okhdood din iulie 2023.

Cotat la 3.2 milioane de euro de site-urile de specialitate, Andrei Burcă a ajuns la al șaselea gol în primul eșalon al Arabiei Saudite, după ce a înscris în eșecul echipei sale împotriva celor de la Al Raed (1-3).

Fundașul Andrei Burcă a înscris al șaselea gol în Arabia Saudită!

• Al Okhdood a primit vizita lui Al Raed vineri seară pe ”Al Okhdood Club Stadium” din Najran, în etapa cu numărul 25 din Saudi Pro League

În minutul 15, Karim El Berkaoui a deschis scorul pentru oaspeți, doar că Andrei Burcă a restabilit egalitatea cinci minute mai târziu după ce a fructificat o lovitură de pedeapsă.

Al Raed a revenit însă pe tabela de marcaj în minutul 31, grație reușitei lui Mohammed Fouzair. Julio Tavares a dus scorul la 3-1 în minutul 56, iar al Raed a părăsit Najran cu toate cele trei puncte.

După 25 de etape, Al Okhdood se situează pe locul 14 cu 24 de puncte. Clubul a înregistrat până acum șapte victorii, trei rezultate de egalitate și 15 înfrângeri.

Andrei Burcă, la Al Okhdood

Internaționalul român a semnat cu arabii de la Al Okhdood spre sfârșitul lui iulie 2023, după ce CFR Cluj l-a vândut pentru un milion de euro clubului din Saudi Pro League.

Andrei Burcă a bifat în campionat 24 de apariții și a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj de șase ori. Pe deasupra, fundașul central a oferit și o pasă decisivă.