VIDEO Eric Bicfalvi, căpitan la Ural, în Rusia! Atacantul român a înscris cu TSKA Moscova, dar echipa sa a fost egalată în prelungiri

Eric Bicfalvi Rusia TSKA Moscova Ural Stranieri Eric Bicfalvi, în meciul cu TSKA Moscova
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 18:41
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 18:49

TSKA Moscova și Ural s-au întâlnit în etapa cu numărul 23 din prima ligă a Rusiei, 2-2.

Scorul a fost deschis de TSKA Moscova, prin Diveyev, în minutul 3 al meciului, însă Bijol a egalat cu un autogol, patru minute mai târziu, stabilind și rezultatul la pauză.

Eric Bicfalvi, gol în meciul cu TSKA Moscova!

Eric Bicfalvi, căpitanul lui Ural, a fost titular în duelul de la Moscova, iar în minutul 55 și-a dus echipa în avantaj cu o execuție frumoasă, din interiorul careului, după o pasă de efect a lui Egorychev. Ural nu a reușit însă să țină de avantaj, iar în al patrulea minut de prelungiri, Yazici a egalat din penalty.

• Eric Bicfalvi, în meciul cu TSKA Moscova

În urma remizei, TSKA Moscova rămâne pe locul 3 în clasament, în timp ce echipa atacantului român se află pe loc retrogradabil, cu 21 de puncte obținute în 23 de meciuri jucate.

Atacantul român transferat în ianuarie 2017 de la Tom Tomsk a ajuns la 5 goluri și două assist-uri în 22 de meciuri jucate în acest sezon pentru Ural.

Eric Bicfalvi, afectat de invazia lui Putin în Ucraina

Printre cluburile de fotbal care întâmpină probleme financiare din cauza războiului se află și FC Ural, echipă la care joacă Eric Bicfalvi (34 ani). Însă, mijlocașul român a primit garanția că va continua în Rusia, chiar dacă jucătorii pleacă de la FC Ural pentru că nu își primesc salariile.

„Au plecat deja 4 străini. Bicfalvi rămâne. Cu siguranță spun asta! E căpitanul nostru, joacă meci de meci. De ce ar pleca? Atmosfera la echipă e bună, vom depăși problemele împreună.

Acum tot trimitem scrisori către Banca Centrală. Fotbaliștii străini nu pot trimite bani către familiile lor, trebuie să găsim o soluție. Nu este deloc ușor, nu știm ce va urma sezonul următor.

Sper ca Guvernul și Federația să ne ajute, să fie alături de noi. Nu putem să oprim campionatul. Acum, mai mult ca niciodată, oamenii din Rusia au nevoie de fotbalul nostru”, a declarat Grigory Ivanov, potrivit Sport24.