Ce notă a primit Răzvan Marin, după ce Empoli a pierdut în deplasare cu Frosinone

Razvan Marin Empoli Frosinone Stranieri
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 21:39
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 21:38

Frosinone - Empoli s-a încheiat 2-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 11-a etapă din primul eșalon al Italiei pe stadionul „Benito Stirpe”. La capătul celor 90 de minute, Frosinone a beneficiat de toate cele trei puncte.

Marvin Cuni (Frosinone) a deschis scorul în minutul 20, însă VAR-ul a intervenit și a anulat reușita după ce a fost depistat un ofsaid în construcția fazei.

În repriza secundă, același jucător a reușit în cele din urmă să deblocheze tabela, în minutul 58, iar Arijon Ibrahimovic a dus scorul la 2-0 în minutul 74.

Francesco Caputo a micșorat diferența în minutul 86. Un minut mai târziu, fotbalistul a realizat „dubla”, doar că arbitrajul video a intervenit din nou și a anulat golul din cauza unei poziții neregulamentare.

Răzvan Marin a rezistat doar până în minutul 62. Aurelio Andreazzoli l-a înlocuit pe mijlocașul român în partea secundă cu Filippo Ranocchia. Portalul FlashScore a notat evoluția internaționalului român cu 6.4.

În urma înfrângerii, Empoli rămâne în subsolul clasamentului pe locul 19 cu șapte puncte, în timp ce Frosinone urcă pe a 11-a poziție, înregistrând 15 puncte după 11 etape desfășurate până acum.

Răzvan Marin se află la Empoli din iulie 2022, sub formă de împrumut, unde va mai activa până în iunie 2024. Site-urile de specialitate îl apreciază pe mijlocașul român la cinci milioane de euro.

Românul aparține de Cagliari, echipă se situează deasupra „zonei fierbinți” în campionat, pe locul 17, cu nouă puncte (două victorii, două remize, șapte eșecuri).