VIDEO Alexandru Ioniță is on fire! Două goluri și trei pase decisive în ultimele trei etape din China
![Alexandru Ioniță is on fire! Două goluri și trei pase decisive în ultimele trei etape din China Alexandru Ionita China League One Magno Cruz Shanghai Jiading Huilong Yunnan Yukun](https://res.sport.ro/assets/sport/2024/05/25/image_galleries/815402/alexandru-ionita-is-on-fire-doua-goluri-si-trei-pase-decisive-in-ultimele-trei-etape-din-china_size6.jpg)
Fostul rapidist este lider cu Yunnan Yukun FC în China League One.
Cu Alexandru Ioniță număr 10 și integralist, Yunnan Yukun FC a câștigat din nou sâmbătă dimineața, 2-1 la Shanghai Jiading Huilong FC, și continuă să fie lider în China League One, divizia secundă chineză.
Fostul rapidist a bifat pasa de gol, una simplă de data aceasta, la prima reușită (Luo Jing 36 - șut senzațional din afara careului), gazdele au egalat prin veteranul brazilian de 36 de ani Magno Cruz (76), însă Yunnan Yukun a reușit victoria după golul lui Zang Yifeng din minutul 90.
Astfel, Ioniță a ajuns la două goluri și trei pase decisive în ultimele trei etape din China, în total având acum trei goluri și cinci assist-uri după primele 11 runde.
Este decarul echipei care țintește promovarea
Cu minute tot mai puține la Rapid, Alexandru Ioniță II (29 de ani) a decis să semneze în această primăvară cu Yunnan Yukun, echipă nou-promovată în China League One, divizia secundă a Chinei, care are un start excelent de sezon.
Românul este decarul echipei care s-a înființat în 2021 și a promovat succesiv din liga a patra până în liga a doua, cu obiectiv accederea în prima divizie chineză.
Alexandru Ioniță, noul Nicolae Stanciu în China
După transferul la Yunnan Yukun, presa din China s-a întrebat dacă Ioniță poate deveni un jucător la fel de important precum Nicolae Stanciu - un fotbalist cu profil similar, care a jucat la Wuhan Three Towns și a câștigat titlul de campion.
"Yunnan Yukun a anunțat transferul lui Alexandru Ioniță, un mijlocaș de 29 de ani care a jucat la câteva cluburi din elită din România, precum Rapid București, CFR Cluj, Astra și Universitatea Craiova. Poate deveni el următorul Nicolae Stanciu?", a scris Titan Plus.
Nicolae Stanciu a jucat la Wuhan Three Towns în perioada martie 2022 - septembrie 2023.
Mijlocașul naționalei a marcat 11 goluri, a oferit 27 de pase decisive și a câștigat două trofee: titlul și Supercupa Chinei.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News