VIDEO Alexandru Ioniță, start ca din pușcă la noua echipă! Decarul lui Yunnan Yukun face legea în China: 5-0 în deplasare astăzi

Alexandru Ionita China League One Nicolae Stanciu Rapid Yunnan Yukun Stranieri
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 15:34
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 15:35

Mijlocașul de 29 de ani s-a despărțit de Rapid, unde era folosit din ce în ce mai puțin.

UPDATE Cu Alexandru Ioniță titular și schimbat în minutul 64, Yunnan Yukin s-a distrat sâmbătă după-amiază în deplasare cu Guangzhou, scor 5-0!

Echipa românului este pe locul 2, neînvinsă, la două puncte de liderul Dalian Zhixing, care are punctaj maxim după primele patru etape.

Știrea inițială

Cu minute tot mai puține la Rapid, Alexandru Ioniță II (29 de ani) a decis să semneze cu Yunnan Yukun, echipă nou-promovată în China League One, divizia secundă a Chinei, care are un start aproape perfect.

Noua formație a lui Ioniță este pe locul 2, cu două victorii și un egal, iar până acum mijlocașul ofensiv român a fost integralist în cele trei etape disputate și a marcat un gol superb, cel al victoriei în 2-1 cu Nanjing City.

El este decarul echipei care s-a înființat în 2021 și a promovat succesiv din liga a patra până în liga a doua, cu obiectiv accederea în prima divizie chineză.

Alexandru Ioniță, noul Nicolae Stanciu în China

După transferul la Yunnan Yukun, presa din China s-a întrebat dacă Ioniță poate deveni un jucător la fel de important precum Nicolae Stanciu - un fotbalist cu profil similar, care a jucat la Wuhan Three Towns și a câștigat titlul de campion.

"Yunnan Yukun a anunțat transferul lui Alexandru Ioniță, un mijlocaș de 29 de ani care a jucat la câteva cluburi din elită din România, precum Rapid București, CFR Cluj, Astra și Universitatea Craiova. Poate deveni el următorul Nicolae Stanciu?", a scris Titan Plus.

Nicolae Stanciu a jucat la Wuhan Three Towns în perioada martie 2022 - septembrie 2023. Mijlocașul naționalei a marcat 11 goluri, a oferit 27 de pase decisive și a câștigat două trofee: titlul și Supercupa Chinei.