david popovici Campionatele Europene de Inot inot Vlad Stancu Sporturi
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 17:45
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 17:59

David Popovici a cucerit aurul la 100 m liber, cu 47,69, duminică după-amiază, în ultima zi a Europenelor de juniori de la Otopeni.

• Sportivul în vârstă de 17 ani a încheiat CE de juniori cu patru medalii de aur 50 m liber, 100 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4x100 m liber, dar și cu un argintu la ştafetă combinată 4x100 m liber.

"Racheta" și-a demonstrat din nou valoarea la Europeanul de juniori de la Otopeni și a adus a opta medalie a lotului tricolor la competiția organizată în bazinul inaugurat în 2021.

Finala probei regină din înot, 100 m liber, l-a adus la start din nou, în ultima zi a competiției pe David Popovici, starul înotului românesc.

Plecat de pe culoarul al patrulea, David Popovici a condus de la început până la final și a încheiat cursa cu timpul de 47,69, la mare luptă cu britanicul Jacob Whittle, 48,65.

La 50 m, elevul lui Adrian Rădulescu a întors cu timpul de 24,63, în timp ce Whittle a avut ca timp intermediar 25,47, pentru ca finalul cursei să fie electrizant.

Sportivul legitimat la CS Dinamo a forțat cu resurse nebănuite de energie și cu 15 metri înainte de final avea un avans consistent.

Pe poziția a treia s-a clasat cipriotul Nikolas Antoniou, care a blocat cronometrul la 49,67.

România, opt medalii la Europenele de juniori

Delegaţia României a câştigat până acum opt medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: cinci de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.

Știrea inițială

Campionatele Europene de juniori de la Otopeni se încheie duminică, zi în care ”fenomenele” David Popovici și Vlad Stancu luptă iarăși pentru medaliile de aur.

Popovici va înota în finala de la 100 de metri liber, ora începerii cursei fiind 17:39, în timp ce Stancu va fi prezent la startul cursei de 400 de metri liber, de la ora 18:38.

Delegaţia României a câştigat până acum şapte medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.