David Popovici face din nou valuri! S-a calificat cu cel mai bun timp în finala de la 100 m liber a Europeanului de juniori

david popovici 100 m liber patrick dinu Sporturi
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 17:14
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 17:47

Sportivul de la CS Dinamo a urcat în ultimul act cu cel mai bun timp din semifinalele probei regină.

• Finala va avea loc duminică, de la 17:39, la Complexul de Natație Otopeni
  • Europeanul de la Otopeni se încheie duminică seara

David Popovici merge ceas la Europeanul de juniori de la Otopeni, unde a cucerit până sâmbătă trei medalii de aur și a urcat o dată pe treapta a doua a podiumului.

David Popovici, în finala de la 100 m liber

Elevul lui Adrian Rădulescu s-a calificat în această după-amiază în finala probei de 100 m liber a Campionatului European de juniori de la Otopeni.

Starul competiției, dublu medaliat cu aur la Mondialele de seniori, și-a făcut temele excelent și pentru sâmbătă și a înotat dezinvolt. După ce sâmbătă dimineața a acces lejer în penultimul act, cu timpul de 49,61, în sesiunea a doua a condus de la început până la final întâia semifinală.

Popovici a blocat cronometrul la 48,31, după ce la jumătatea cursei a întors cu timpul de 23,49. Pe poziția secundă s-a clasat sportivul din Cipru Nickola Antoniou (49,98), iar pe trei a încheiat Daniil Pancevras (50,14).

Patrick Dinu va fi rezervă pentru finala de la 100 m liber

În cea de-a doua semifinală de la 100 m liber, Patrick Dinu, elevul lui Răzvan Florea, s-a clasat pe locul al cincilea și nu a mai prins loc direct în ultimul act programat duminică. Dinu a fost al doilea sub linie, dar potrivit regulamentului a devenit a doua rezervă!

Înotătorul în vârstă de 16 ani a încheiat cu timpul de 50,72, în cursa câștigată de britanicul Jacob Whittle, care a terminat cu 48,68, al doilea timp după cel obținut de Popovici în semifinalele de sâmbătă.

România, șase medalii

Delegaţia României a câştigat până acum şase medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: patru de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber.