Ianis Hagi hagi alaves ianis hagi romania preliminarii euro 2024 Romania - Israel Nationala
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 22:55
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 22:56

Fotbalistul lui Alaves a salutat ultrașii singur, apoi a plecat la vestiare.

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată la meciul cu Israel, terminat de "tricolori" la egalitate, scor 1-1.

A gesticulat mult și a plecat rapid la vestiare

Deși scorul este unul pozitiv, împotriva unei naționale foarte incomode, și România își păstrează locul secund în grupă, pe adresa echipei s-a abătut un val de critici, care pare să fi creat o atmosferă tensionată și în interiorul lotului. Florinel Coman a plecat la vestiare și nu s-a mai întors să urmărească desfășurarea partidei, imediat după ce a fost schimbat, în minutul 57.

Un alt jucător vizibil dezamăgit de derularea partidei și de faptul că nu a fost introdus deloc în teren a fost Ianis Hagi, care s-a încălzit aproape toată repriza secundă, dar selecționerul Edi Iordănescu i-a preferat pe Moruțan, Pușcaș și Cicâldău pentru a revitaliza atacul.

Deși fusese anunțat de staff-ul tehnic, cel mai probabil, că va fi folosit mai mult în partida cu Kosovo, din cauza politicii de rotire a cadrelor instalată la echipa națională, Ianis a fost extrem de abătut în ultimele minute ale meciului, când a gesticulat după decizii neinspirate ale colegilor săi și din cauza dificultăților de a muta jocul în jumătatea adversă.

După fluierul de final al meciului, Hagi jr. a mers primul în fața peluzei unde se aflau ultrașii, care au încurajat naționala la meciul cu Israel, i-a aplaudat și a plecat spre vestiare, deși colegii săi s-au strâns la mijlocul terenul și s-au deplasat în grup spre acea zonă.

Împrumutat de Rangers, după ce și-a forțat reintrarea în echipă

Ianis Hagi (24 de ani) a fost legitimat la FC Viitorul (2014-2016, 2018-2019), Fiorentina (2016-2018), Genk (2019), Rangers (2020-2023) și Alaves (2023 / împrumutat). A fost selecționat la toate naționalele de juniori, a ajuns cu România U21 până în semifinalele Euro 2019, iar la reprezentativa de seniori are 26 de selecții și două goluri. Este cotat la 4 milioane de euro, după ce a fost cumpărat de Rangers cu 3.5 milioane de euro, în iulie 2020.

A lipsit mai mult de un an de pe teren, după ce ce a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior și a fost operat, în ianuarie 2022, iar recuperarea a fost una dificilă. Recent a fost împrumutat de Rangers la Alaves, după ce antrenorul Michael Beale a părut deranjat că fotbalistul român a cerut în fața presei să fie folosit mai des, deși acesta credea că nu este recuperat total din punct de vedere fizic.

Alaves ocupă locul al nouălea în La Liga, cu șase puncte acumulate în patru etape jucate, iar Ianis are doar trei minute bifate în acest sezon, iar convocarea sa la națională a fost criticată de oameni de fotbal din România.