FOTO ȘI VIDEO Cum a fost surprins Ianis Hagi, după ce a fost lăsat pe banca de rezerve de Edi Iordănescu

Romania - Israel edi iordanescu Ianis Hagi Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 08:34
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:35

România a încheiat la egalitate meciul cu Israel, scor 1-1, și a ratat șansa de a se distanța la patru puncte de locul doi, după cinci etape.

Dacă ar fi câștigat, România ar fi egalat liderul Elveția, care s-a încurcat în compania celor de la Kosovo, scor 2-2.

România a condus cu 1-0 în prima repriză, dar a fost egalată în partea secundă, iar Edi Iordănescu a făcut mai multe schimbări ofensive pentru a forța golul de 2-1, care să-i aducă trei puncte importante echipei sale.

Ianis Hagi, lăsat pe banca de rezerve în România - Israel 1-1

Deși convocat, Ianis Hagi (24 de ani), care a prins doar 33 de minute în acest sezon pentru echipele de club (Rangers și Alaves) a fost lăsat pe banca de rezerveă.

Mijlocașul a fost trimis la încălzire, dar în cele din urmă Edi Iordănescu nu a contat pe serviciile sale, spre nemulțumirea fiului lui Gică Hagi, care a fost vizibil afectat atât pe banca de rezerve, cât și la finalul partidei.

Imediat după meci, Edi Iordănescu a fost întrebat și despre situația lui Ianis Hagi și a lăsat de înțeles că mijlocașul se va bate pentru postul de titular dacă va prinde mai multe minute pentru echipa sa de club.

„Cu siguranţă pot să fie schimbări. Ianis este alături de noi, nu are multe minute. S-a jucat într-un ritm ridicat. Putea să aducă plus valoare, în acelaşi timp era o expunere şi pentru el.

Vor fi momentele lui, este la un club foarte important în Primera, îşi va lua momente şi acolo şi atunci va veni cu siguranţă cu un alt statut la echipa naţională. Dar este posibil orice, echipa naţională are nevoie de Ianis la forma lui cea mai bună şi sunt sigur că e chestie de timp până va ajunge acolo”, a spus Edi Iordănescu, potrivit AS.