"Dacă nu i s-a dat voie, nu o să joace cu Kosovo". Jucătorul de la națională care riscă o pedeapsă dură

preliminarii euro 2024 Danut Lupu Florinel Coman Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 20:17
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 20:46

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu reprezentativa Israelului, 1-1 (1-0), pe Arena Naţională, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Ieșirea lui Florinel Coman, analizată de Dănuț Lupu

Fostul internațional român este de părere că gestul lui Florinel Coman nu va fi ignorat de selecționerul României, dacă în spatele acestuia nu există o explicație plauzibilă.

Imediat după ce a fost schimbat, mijlocașul de la FCSB a plecat la vestiar și nu s-a mai întors să urmărească desfășurarea partidei.

"Orice jucător, până la urma urmei, care joacă în România, cum e şi el, vrea să prindă un contract.

Atâta timp cât nu joacă e normal să fie supărat. Noi am jucat fotbal, ştim. Când ieşi de pe teren nu te duci la vestiar chiar dacă eşti accidentat. Doctorul stă pe bancă, nu se duce în vestiar după tine.

Şi eu de-a lungul carierei poate m-a schimbat şi m-am dus la vestiare, dar eram supărat nu pentru că mă schimbă, ci pentru că nu jucam bine.

Eram supărat pe evoluţia mea. Dacă a plecat şi nu i s-a dat voie, nu o să joace cu Kosovo şi nu o să fie în lot", a declarat Dănuț Lupu, potrivit Fanatik.

România - Israel s-a încheiat 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).