EXCLUSIV "Întrebarea mea e una singură!" Ce l-a surprins pe Ionel Ganea la naționala României

Ionel Ganea Echipa Nationala Romania - Israel România - Kosovo Nationala
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 17:03
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 17:53

Fostul atacant al primei reprezentative și-a exprimat nedumerirea în privința unui aspect al jocului România - Israel 1-1, din Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

• Reprezentativa tricoloră va juca marți de la 21:45 pe Arena Națională împotriva celor din Kosovo, într-un meci din cadrul Grupei I a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024.

Ionel Ganea, marcatorul golului în ultima victorie a României la un C.E., 3-2 cu Anglia în urmă 23 de ani, are încredere că elevii lui Edi Iordănescu se vor autodepăși în partida cu Kosovo de marți, LIVE BLOG pe www.sport.ro, și vor lua cele trei puncte.

Ionel Ganea: "Dacă Arena Națională avea 70.000 de locuri, 70.000 de oameni ar fi venit pe stadion!"

"Eu le urez multă baftă și sper să dea tot ce au mai bun în ei pentru a-i bucura pe toți românii. Sper să-și ia revanșa pentru acest public frumos. Dacă Arena Națională era proiectată cu 70.000 de locuri, 70.000 de oameni ar fi venit pe stadion. Mi-au plăcut mult fanii cum și-au încurajat favoriții, nota 10! Am încredere că ceva se va schimba până marți și vor lua cele trei puncte", a declarat Ionel Ganea pentru Sport.ro.

• La 48 de ani, Ionel Ganea a înscris pentru noua sa echipă! Adversarii l-au și lăudat, dar i-au trimis și o săgeată ironică

Selecționata condusă de Edward Iordănescu ocupă locul al doilea în clasamentul Grupei I din preliminariile pentru Europeanul din 2024 și menține șanse reale de a accede la competiția din Germania. Dacă Elveția pare favorită la calificarea de pe prima poziție, România a ratat o șansă mare sâmbătă, 1-1 cu Israel, de a pune un pas mare către prezența la EURO.

Ionel Ganea: "De ce la echipele lor de club ai noștri pot alerga, iar la națională nu pot!? Dacă dau 10-15 kg jos, alerg eu mai mult!"

În fața a peste 49.000 de spectatori care au creat o acustică infernală și au realizat o scenografie complexă menită să-i încurajeze pe tricolori, echipa lui Edi Iordănescu a jucat de la egal la egal, ba chiar a dominat Israelul, doar în prima repriză. În actul secund, oaspeții i-au dominat pe Stanciu & Co și din punct de vedere fizic, și mental.

"Referitor la meciul cu Israel întrebarea mea e una singură. De ce la echipele lor de club ai noștri pot alerga, iar la națională nu pot!? Toți au meciuri în picioare la echipele de club, joacă. La națională de ce nu aleargă? Nu e normal ca o echipă precum Israel să-i fugărească. În trecut, noi fugăream toate aceste echipe. Aveam calitate tehnică, aveam și condiție fizică!

Ceea ce am remarcat e că noi nu putem alerga. Conform studiilor, în medie pe repriză se aleargă câte 20-25 de minute din 45. Noi de ce nu putem alerga? Asta e întrebarea mea! Dacă dau 10-15 kg jos, alerg eu mai mult. Singurul lucru pozitiv din tot meciul cu Israel a fost publicul", a mai spus Ionel Ganea, pentru Sport.ro.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și le-a alimentat fanilor capitalul de speranțe. Cu peste 49.000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).