Romania - Israel edi iordanescu Ianis Hagi Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:45
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:44

România - Israel s-a încheiat 1-1.

Selecționata lui Edward Iordănescu a obținut un singur punct din confruntarea cu naționala Israelului de sâmbătă seară. Tricolorii se vor pregăti, acum, de meciul cu Kosovo de marți (12 septembrie), ora 21:45.

Edi Iordănescu a vorbit la finalul meciului cu Israel despre Ianis Hagi. Fotbalistul a fost lăsat pe bancă și nu a bifat nicio secundă în confruntarea cu Țara Sfântă.

Selecționerul României a remarcat însă că Hagi ar fi putut aduce un plus de valoare colegilor săi, doar că nu a vrut să-l expună, având în vedere că fotbalistul abia a fost transferat la noua sa echipă și încă nu a bifat prea multe minute de joc în noul sezon.

„(n.r. - Ianis fierbea pe bancă, să ne aşteptăm la schimbări pentru meciul următor?) Cu siguranţă pot să fie schimbări. Ianis este alături de noi, nu are multe minute. S-a jucat într-un ritm ridicat. Putea să aducă plus valoare, în acelaşi timp era o expunere şi pentru el.

Vor fi momentele lui, este la un club foarte important în Primera, îşi va lua momente şi acolo şi atunci va veni cu siguranţă cu un alt statut la echipa naţională. Dar este posibil orice, echipa naţională are nevoie de Ianis la forma lui cea mai bună şi sunt sigur că e chestie de timp până va ajunge acolo”, a spus Edi Iordănescu, potrivit as.ro.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).