"Șutez și văd ce se întâmplă". Marcatorul din thriller-ul Real Madrid - City a mărturisit cum a ajuns să încrie un gol spectaculos

Josko Gvardiol Manchester City Real Madrid sferturi uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 11 Aprilie 2024, 09:59
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 10:17

Real Madrid și Manchester City au încheiat la egalitate, scor 3-3, în prima manșă din sferturile de finală din UEFA Champions League.

Josko Gvardiol (22 de ani) a marcat primul gol pentru Manchester City, de când a ajuns la echipă, la începutul acestui sezon, iar după confruntarea de pe Santiago Bernabeu a explicat cum a reușit să înscrie.

"Sunt fericit pentru că am bifat primul gol pentru City, mai ales împotriva unui asemenea adversar. Sunt fericit. Prima atingere nu a fost bună, dar m-am gândit 'Ei bine, voi șuta și văd ce se întâmplă'.

Ce meci! A fost pentru prima dată când am jucat pe acest stadion. O atmosferă incredibilă, acum ne concentrăm pe următoarea partidă", a explicat croatul.

• 75 milioane de euro este cota lui Josko Gvardiol, potrivit Transfermarkt

Real Madrid - Manchester City s-a încheiat 3-3

Pentru campioana en titre au înscris Bernardo Silva (2), Phil Foden (66) şi Josko Gvardiol (71), în timp ce pentru madrileni au punctat Ruben Dias (12, autogol), Rodrygo (14) şi Fede Valverde (79). Manşa secundă va avea loc la Manchester, pe 17 aprilie.

În sezonul trecut, când trupa lui Pep Guardiola a câștigat trofeul, cele două echipe s-au întâlnit în semifinale: în tur, a fost 1-1 pe Santiago Bernabeu, dar în retur Manchester City s-a dezlănțuit și a câștigat cu 4-0.

Acum două sezoane, formațiile s-au întâlnit tot în semifinale: Real Madrid s-a calificat după 3-4 în deplasare și 3-1 acasă, într-un meci nebun în care madrilenii au marcat cele trei goluri în minutele 90, 90+1 și 95 - din penalty!