Real Madrid - Manchester City 3-3 | Spectacol de gală pe Santiago Bernabeu, în duelul titanilor din sferturile Champions League

Real Madrid Carlo Ancelotti Manchester City Pep Guardiola sferturile Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 09 Aprilie 2024, 23:13
Data actualizarii: Marti 09 Aprilie 2024, 23:55

Liga Campionilor a ajuns în faza sferturilor de finală.

Real Madrid - Manchester City 3-3

Final de meci!

Minutul 79 - GOOOL Real Madrid! Vinicius îi pasează la marginea careului lui Federico Valverde, care reia din prima, din semivoleu, direct la colțul lung.

Minutul 71 - GOOOL Manchester City! Josko Gvardiol preia la marginea zonei de pedeapsă și trimite un şut precis direct la vinclu, în colțul lung.

Minutul 66 - GOOOL Manchester City! Phil Foden restabilește egalitatea, în urma unui șut de la marginea careului, direct în vinclu.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 14 - GOOOL Real Madrid! Rodrygo driblează mai mulți adversari și șutează din careu, șutul este deviat de Akanji pe langă Stefan Ortega.

Minutul 12 - GOOOL Real Madrid! Eduardo Camavinga șutează de la marginea careului, iar șutul este deviat de John Stones pe lânga Stefan Ortega.

Minutul 2 - GOOOL Manchester City! Bernardo Silva deschide scorul în urma unei lovituri libere, profitând și de o greșeală a portarului.

A început partida!

UPDATE | Echipa de star Manchester City: Ortega - Gvardiol, Ruben, Akanji, Stones - Kovacic, Rodri - Grealish, Foden, Silva - Haaland

UPDATE | Echipa de start Real Madrid: Lunin - Carvajal, Rudiger, Tchouameni, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Rodrygo, Bellingham, Vinicius

UPDATE | Acoperișul stadionului Santiago Bernabeu a fost tras.

Meciul tur din sferturile de finală ale Champions League dintre Real Madrid și Manchester City se joacă marți, de la ora 22:00, pe Stadionul ”Santiago Bernabeu” și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Real Madrid este în continuare echipa cu cele mai multe trofee câștigate în istorie în Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor, 14 la număr (ultimul în 2022), în timp ce Manchester City este campioana en-titre, după finala din 2023 (1-0 cu Inter Milano).

Gazdele și-au făcut planul pentru a-i intimida pe vizitatori, scrie Daily Mail: Real a cerut UEFA să-i permită închiderea acoperișului pe ”Santiago Bernabeu” pentru a crea o atmosferă intimidantă pe stadion.

Forul european ar urma să ia decizia cu câteva ore înainte de începerea meciului, în condițiile în care madrilenii lui Carlo Ancelotti așteaptă o asistență-record de 80.000 de suporteri la duelul cu City.

Real Madrid - Manchester City, deja un clasic în fazele superioare din Champions League

În sezonul trecut, când trupa lui Pep Guardiola a câștigat trofeul, cele două echipe s-au întâlnit în semifinale: în tur, a fost 1-1 pe Bernabeu, dar în retur Manchester City s-a dezlănțuit și a câștigat cu 4-0.

Iar acum două sezoane, adversarele de astăzi s-au întâlnit tot în semifinale: Real s-a calificat după 3-4 în deplasare și 3-1 acasă, într-un meci nebun în care madrilenii au marcat cele trei goluri în minutele 90, 90+1 și 95 - din penalty!