Cum a reacționat Carlo Ancelotti, după meciul nebun dintre Real Madrid și Manchester City

Carlo Ancelotti Real Madrid Real Madrid - Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 08:45
Data actualizarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 08:45

Meciul dintre Real Madrid și Manchester City, primul din sferturile UEFA Champions League, s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.

”Cetățenii” au reușit să deschidă scorul încă din minutul doi, prin Bernardo Silva, care a profitat de o greșeală a lui Lunin.

Bucuria oaspeților nu a durat mult pentru că Real Madrid a revenit în joc zece minute mai târziu. Camavinga l-a învins pe Ortega cu un șut de la marginea careului, deviat de John Stones, iar în minutul 14 Rodrygo a dus scorul la 2-1 pentru Real Madrid în urma unui contraatac.

În partea secundă, echipa lui Pep Guardiola a reușit să revină în joc cu golurile semnate de Phil Foden și Josko Gvardiol. Mai întâi, englezul a înscris în minutul 66 cu un șut superb, trimis direct în vinclul porții lui Lunin, iar apoi croatul a punctat și el cu o execuție splendidă din afara careului.

Carlo Ancelotti: ”Se poate întâmpla ceva bun”

Scorul final a fost stabilit de reușita superbă a lui Valverde, care a înscris cu un șut din prima, din centrarea lui Vinicius. Imediat după meci, antrenorul Carlo Ancelotti a tras concluziile.

Tehnicianul lui Real Madrid este încrezător că echipa sa poate obține calificarea în returul de pe Etihad Stadium dacă va avea o prestație asemănătoare.

„A fost un meci strâns, competitiv, disputat. Am început foarte prost, dar apoi ne-am revenit cât timp ei puneau presiune, ne-am descurcat bine. Puteam înscrie golul de 3-1 cu Bellingham și Vinicius, iar apoi ne-am pierdut energia, ei au avut posesia mingii.

Ne doream să avem un mic avantaj, dar trebuie să fim mulțumiți pentru că am muncit. Dacă facem asta și acolo, se poate întâmpla ceva bun”, a spus Carlo Ancelotti, potrivit AS.com.

Real Madrid - Manchester City, deja un clasic în fazele superioare din Champions League

În sezonul trecut, când trupa lui Pep Guardiola a câștigat trofeul, cele două echipe s-au întâlnit în semifinale: în tur, a fost 1-1 pe Bernabeu, dar în retur Manchester City s-a dezlănțuit și a câștigat cu 4-0.

Acum două sezoane, adversarele de astăzi s-au întâlnit tot în semifinale: Real s-a calificat după 3-4 în deplasare și 3-1 acasă, într-un meci nebun în care madrilenii au marcat cele trei goluri în minutele 90, 90+1 și 95 - din penalty!