Real Madrid - Chelsea 2-0 | Madrilenii fac spectacol pe Santiago Bernabeu și sunt cu un pas în semifinalele UEFA Champions League!

Real Madrid Chelsea fc barcelona Santiago Bernabeu Sferturi Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 23:55
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 23:58

Real Madrid câștigă primul meci cu Chelsea, 2-0, din sferturile UEFA Champions League și ia prima opțiune pentru calificarea în semifinalele competiției.

Real Madrid - Chelsea 2-0

Final.

Min. 90+3: Ocazie Chelsea! Mount putea reduce din diferență, dar Rudiger are o intervenție salvatoare!

Min. 74: GOOOL Real Madrid! Asensio șutează superb de la marginea careului și majorează diferența pentru campioana Europei.

Min. 59: Cartonaș roșu Chelsea! Chilwell îl faultează pe Rodrygo, din poziție de ultim apărător, și vede cartonașul roșu din partea arbitrului.

Pauză.

Min. 44: Ocazie Real Madrid! Valverde îi fură mingea lui Fofana la jumătatea terenului și pleacă spre poarta adversă. Îl încearcă pe Kepa cu un șut puternic, dar execuția este chiar pe direcția spaniolului.

Min. 34: Ocazie Real Madrid! Rodrygo se debarasează de apărarea lui Chelsea doar cu o preluare și șutează spre poartă.

Min. 23: Ocazie Chelsea! James centrează perfect în careu, Sterling îi ia fața lui Militao și reia spre poartă. Numai că, Thibaut Courtois are o paradă extraordinară!

Min. 21: GOOOL Real Madrid! Benzema este la locul și momentul potrivit și îl învinge pe Kepa, după ce portarul a respins șutul expediat de Vinicius.

Min. 12: Ocazie Real Madrid! Karim Benzema ia o acțiune pe cont propriu în careul advers, însă șutul francezului este prins fără probleme de Kepa.

Min. 2: Ocazie Chelsea! Joao Felix este angajat perfect de Kante, scapă singur cu Courtois, dar portarul Realului îi refuză golul.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga - Valverde, Kroos, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius

Chelsea: Kepa - Koulibaly, Silva, Fofana - James, Kante, Fernandez, Kovacic, Chilwell - Sterling, Joao Felix

Real Madrid și Chelsea se întâlnesc astăzi de la ora 22:00, LIVE TEXT pe sport.ro, în turul sferturilor de finală din Champions League.

Este o reeditare a sfertului disputat în urmă cu fix un an, pe 12 aprilie 2022, când Chelsea a câștigat cu 3-2 pe ”Santiago Bernabeu”, dar a fost eliminată după 1-3 în meciul tur de la Londra.

Real Madrid este deținătoarea trofeului Champions League, însă în campionatul Spaniei este depășită clar în acest sezon de marea rivală FC Barcelona.