FOTO ȘI VIDEO Manchester City - Bayern Munchen 3-0 | "Cetățenii", cu un pas mai aproape de semifinalele Champions League

Manchester City Bayern Munchen Eric Maxim Choupo-Moting Pep Guardiola Sferturi Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 11 Aprilie 2023, 23:47
Data actualizarii: Marti 11 Aprilie 2023, 23:54

Manchester City s-a impus cu scorul de 3-0 în turul sferturilor de finală din Champions League, cu Bayern Munchen. Returul se joacă pe 19 aprilie, în Germania.

Manchester City - Bayern Munchen 3-0

Final de meci!

Minutul 77 - GOOOL Manchester City! Erling Haaland primește o pasă perfectă în fața porții din partea lui John Stones și marchează.

Minutul 70 - GOOOL Manchester City! Erling Haaland centrează perfect pentru Bernardo Silva, care înscrie cu capul.

Minutul 57 - Ocazie pentru Manchester City! Kevin de Bruyne centrează, Ruben Dias reia din careu, dar Sommer are o paradă excelentă.

Minutul 49 - Ocazie pentru Bayern Munchen! Sane scapă pe contraatac și îl pune la încercare pe Ederson, care reușește să respingă de sub bara transversală.

Minutul 33 - Ocazie pentru Manchester City. Sommer boxează mingea ajunsă în careu până la Gundogan, care șutează din câțiva metri, dar nu reușește să marcheze.

Minutul 27 - GOOOL Manchester City! Rodri deschide scorul în urma unui șut spectaculos, din afara careului, la care Sommer nu are reacție.

A început partida!

Manchester City - Bayern Munchen: echipele de start

Manchester City: Ederson – Akanji, Ruben Dias, Ake – Stones, Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland

Rezerve: Ortega, Carson, Walker, Phillips, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Mahrez, Perrone, Palmer, Lewis

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies – Goretzka, Kimmich – Coman, Musiala, Sane – Gnabry

Rezerve: Ulreich, Schenk, Mane, Sarr, Joao Cancelo, Blind, Muller, Gravenberch, Tel, Mazraoui, Stanisic

Manchester City și Bayern Munchen se întâlnesc astăzi de la ora 22:00, LIVE TEXT pe sport.ro, în turul sferturilor de finală din Champions League.

Este o partidă specială pentru Pep Guardiola, managerul lui Manchester City, cel care a ajuns la gruparea engleză în 2016 chiar de la Bayern Munchen, cu care a câștigat șapte trofee în trei sezoane.

"Am încercat să câştigăm Champions League în sezonul trecut, în sezonul anterior, am încercat şi în urmă cu trei sezoane, în fiecare sezon.

Vrem întotdeauna să câştigăm, dar asta nu înseamnă că și vom câştiga", a declarat tehnicianul spaniol la conferinţa de presă.

Antrenorul a cucerit de două ori trofeul în cea mai importantă competiţie intercluburi, alături de FC Barcelona.

Bayern Munchen, fără Eric Maxim Choupo-Moting în meciul cu Manchester City

Bayern Munchen a anunţat luni că atacantul camerunez Eric Maxim Choupo-Moting nu va putea evolua în meciul cu Manchester City din cauza unei accidetări la genunchi.

În acest sezon, Choupo-Moting a marcat zece goluri în Bundesliga şi alte trei în Liga Campionilor.