Benfica Lisabona - Inter Milano 0-2, în Liga Campionilor! Victorie muncită pentru băieții lui Simone Inzaghi

Inter Milano Benfica Lisabona Goncalo Ramos Sferturi Champions League Simone Inzaghi Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 11 Aprilie 2023, 21:58
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 00:06

Inter Milano a luat o opţiune importantă pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o cu scorul de 2-0 (1-0) pe Benfica, marţi seara, la Lisabona, în prima manşă a sferturilor de finală.

Benfica Lisabona - Inter Milano 0-2

FINAL

Min. 82: GOOOL Inter! Gol! Romelu Lukaku trimite imparabil la colțul drept și îl învinge pe Odysseas Vlachodimos din lovitură de la 11 metri.

Min. 51: GOOOL Inter! Nicolo Barella se înalță și interceptează o centrare perfectă, trimisă de Alessandro Bastoni, şi trimite balonul, cu capul, în colţul stâng de jos al porții lui Odysseas Vlachodimos.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 25: Ocazie pentru Inter! Acerbi și-a încercat norocul cu un șut de la peste 25 de metri, însă balonul trece puțin peste poarta apărată de Vlachodimos.

Min. 19: Ocazie pentru Benfica! Joao Mario șutează în diagonală, însă nu reușește să trimită pe poarta oaspeților.

Min. 16: Ocazie importantă pentru Benfica! După un atac purtat în flancul stâng, mingea ajunge norocos la Rafa Silva, care nu reușește să-l învingă pe Onana cu un șut din interiorul careului.

Min. 1: A început partida!

Benfica Lisabona - Inter Milano, echipele de start

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Antonio Silva, Morato, Grimaldo - Chiquinho, Florentino - Joao Mario, Rafa Silva, Aursnes - G. Ramos; Antrenor: Roger Schmidt.

Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco - L. Martinez, Dzeko; Antrenor: Simone Inzaghi

Benfica Lisabona și Inter Milano se întâlnesc astăzi de la ora 22:00, LIVE TEXT pe sport.ro, în turul sferturilor de finală din Champions League.

Este o ”dublă” capitală pentru Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter, aflat în pericol să-și piardă postul după ce echipa tremură în Serie A, unde ocupă locul 5, pentru calificarea în viitoarea ediție de Liga Campionilor.

Goncalo Ramos, atacantul de 100 de milioane de euro de la Benfica, principalul pericol pentru Inter

”Pentru club este esențială, fotbalistic și financiar, calificarea în Champions League”, a subliniat astăzi și Gazzetta dello Sport.

La Benfica, italienii îl vor avea de înfruntat pe atacantul portughez Goncalo Ramos, una dintre revelațiile de la ultimul Campionat Mondial, pentru care Bayern Munchen a înaintat o ofertă în valoare de 100 de milioane de euro!