Cine să-l mai ajungă? Erling Haaland este golgheterul Champions League + cum arată clasamentul celor mai buni marcatori

Erling Haaland joao mario kylian mbappe Mohamed Salah Vinicius Junior Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 09:16
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 09:22

Atacantul lui Manchester City a înscris și în sfertul de finală cu Bayern Munchen, scor 3-0.

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat pentru a unsprezecea oară de la debutul actualei ediţii a Ligii Campionilor la fotbal, în partida câştigată miercuri seară pe teren propriu de echipa sa, Manchester City, cu Bayern Munchen (scor 3-0), consolidându-şi poziţia de lider al clasamentului golgheterilor celei mai importante competiţii continentale intercluburi.

Podiumul: Erling Haaland 11, Mohamed Salah 8, Kylian Mbappe 7

Haaland (22 de ani), autorul ultimului gol al "cetăţenilor", în minutul 76 al partidei de pe Etihad Stadium, este urmat în această ierarhie de egipteanul Mohamed Salah (FC Liverpool), cu 8 goluri, şi de francezul Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), cu 7 goluri.

Internaţionalul norvegian a marcat în total 45 de goluri în doar 39 de meciuri disputate de la debutul acestui sezon în toate competiţiile, fiind primul jucător din istoria Premier League care reuşeşte această performanţă, conform BBC.

Clasamentul golgheterilor Champions League, 2022-2023

11 goluri: Haaland (Manchester City)

8 goluri: Salah (FC Liverpool)

7 goluri: Mbappé (Paris Saint-Germain)

6 goluri: Joao Mario (Benfica Lisabona), Vinicius Junior (Real Madrid)

5 goluri: Lewandowski (FC Barcelona), Rafa Silva (Benfica), Taremi (FC Porto)

4 goluri: Bellingham (Dortmund), Choupo-Moting (Bayern Munchen), Giroud (AC Milan), Kudus (Ajax Amsterdam), Messi (Paris Saint-Germain), Darwin Nunez (FC Liverpool), Osimhen (Napoli), Raspadori (Napoli), Leroy Sane (Bayern Munchen), Giovanni Simeone (Napoli), Zielinski (Napoli)