Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). Ce meci! Madrilenii merg în semifinalele Champions League

Manchester City Real Madrid Sferturi Champions League uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 00:45
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 00:59

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a câștigat duelul cu Manchester City, scor 1-1 (3-4 d.l.d.). În tur, cele două echipe au remiza, scor 3-3.

În semifinale, Real Madrid se va înfrunta cu Bayern Munchen.

”Galacticii” merg în semifinalele Champions League

Formația pregătită de Pep Guardiola a avut prima șansă bună de gol, în minutul 8, la o centrare a lui De Bruyne care îl viza pe Haaland. Lunin a reușit să intervină la timp și a păstrat egalitatea pe tabelă.

Spaniolii au deschis scorul în minutul 12, după o combinație foarte bună între Vinicius și Rodrygo, care l-a învins pe Ederson de la a doua încercare.

”Cetățenii” au preluat controlul partidei și au pus presiunea la poarta echipei lui Carlo Ancelotti. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Haaland, în minutul 19, când a trimis cu capul în bara transversală.

Manchester City a reușit să restabilească egalitatea abia în minutul 76, la un șut al lui De Bruyne din apropierea porții, după o eroare în defensivă a lui Rudiger.

De Bruyne a fost aproape să facă dubla câteva minute mai târziu, dar a trimis mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Niciuna dintre cele două echipe nu au mai reușit să marcheze până la finalul celor 90 de minute, iar partida a mers în prelungiri. Foden a irosit o ocazie imensă în minutul 99, iar Rudiger a semnat și o ratare mare în minutul 106.

Echipa calificată în semifinalele Champions League s-a decis la loviturile de departajare, unde Real Madrid a avut câștig de cauză.

Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.)

• Manchester City - Real Madrid 3-4. Rudiger înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 3-3. Ederson înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 2-3. Nacho înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 2-2. Foden înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 1-2. Vazquez înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 1-1. Kovacic ratează.
  • Manchester City - Real Madrid 1-1. Bellingham înscrie!
  • Manchester City - Real Madrid 1-0. Silva ratează.
  • Manchester City - Real Madrid 1-0. Modric ratează.
  • Manchester City – Real Madrid 1-0. Julian Alvarez marchează!

Min. 120: Ultima semifinalistă se decide la loviturile de departajare!

Min. 111: Ocazie Real Madrid Vazquez șutează din afara careului, dar balonul trece peste poartă.

Min. 106: Ocazie Real Madrid! Brahim Diaz centrează foarte bine în interiorul careului, dar Rudiger șutează mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Min. 99: Ocazie City! Bernardo Silva centrează în careul spaniolilor, dar Foden ratează execuția.

Min. 90+5: Finalul celor 90 de minute! Urmează prelungiri!

Min. 82: Ocazie City! De Bruyne ajunge la un balon în interiorul careului, dar șutează peste poartă dintr-o poziție ideală.

Min. 78: Ocazie City! De Bruyne șutează cu stângul de la marginea careului, dar mingea trece puțin peste poartă.

Min. 76: GOL CITY! Rudiger greșește la o respingere și îi așază perfect balonul lui De Bruyne, care nu îl iartă pe Lunin.

Min. 71: Ocazie City! Grealish șutează puternic din interiorul careului, dar Lunin reușește să rețină.

Min. 51: Real Madrid, aproape de autogol! După o lipsă de coordonare între Nacho și Lunin, balonul se îndreaptă spre poarta goală, dar fundașul spaniolilor reușește să degajeze.

Min. 47: Ocazie City! Grealish șutează în forță din prima, dar Lunin reușește să respingă foarte bine.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+3: Finalul primei reprize!

Min. 45: Ocazie City! De Bruyne încearcă încă o dată să marcheze direct din corner, dar Lunin respinge.

Min. 37: Ocazie City! Haaland îl găsește foarte bine pe Grealish, dar Rudiger intervine foarte bine.

Min. 33: Ocazie City! De Bruyne șutează de la marginea careului, dar balonul trece peste poarta spaniolilor.

Min. 27: Ocazie City! De Bruyne șutează de la distanță, dar Lunin respinge în lateral.

Min. 19: Ocazie City! Haaland se înalță și trimite cu capul în bara transversală, balonul sare la Bernardo Silva, dar se lovește de portughez și iese în afara terenului.

Min. 17: Ocazie City! Silva centrează în careul madrilenilor, iar Haaland reia cu capul peste poartă.

Min. 15: Ocazie City! De Bruyne încearcă să înscrie direct din corner, dar Lunin respinge peste poartă.

Min. 12: GOL REAL MADRID! Vinicius primește balonul în interiorul careului și schimbă partea pentru Rodrygo, Ederson respinge la prima încercare, dar Rodrygo șutează din nou și înscrie.

Min. 11: Ocazie Real Madrid! Camavinga încearcă un șut de la distanță, dar Ederson reține fără probleme.

Min. 8: Ocazie City! De Bruyne primește balonul în partea dreaptă și trimite în fața porții pentru Haaland, dar Lunin reușește să rețină.

Min. 1: Începe meciul!

Manchester City: Ederson – Walker, Ruben Dias, Akanji, Gvardiol – Rodri, Foden, De Bruyne – Bernardo Silva, Haaland, Grealish

Rezerve: Ortega, Carson, Stones, Ake, Kovacic, Doku, Alvarez, Sergio Gomez, Matheus Nunes, Bobb, Lewis

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Rodrygo, Bellingham, Vinicius

Rezerve: Kepa, Gonzalez, Militao, Joselu, Vazquez, Ceballos, Fran Garcia, Brahim Diaz, Arda Guler

După o manșă tur spectaculoasă, încheiată la egalitate, Manchester City și Real Madrid se duelează pentru accederea în semifinalele UEFA Champions League.

Este pentru al treilea sezon consecutiv în care cele două formații sunt adversare în faza eliminatorie a competiției europene, Real Madrid ieșind victorioasă în stagiunea 2021/2023, iar Manchester City în sezonul trecut.

"(n.r - Real Madrid) este o echipă diferită pentru că au schimbat modul în care joacă. Ei joacă puțin mai mult un 4-4-2, cu Jude Bellingham jucând ca un "nouă fals". Două echipe diferite... Dar sunt sigur că vor veni cu orgoliul rănit după ce s-a întâmplat anul trecut", a declarat Bernardo Silva înainte de meci.

"Trebuie să înțelegeți că aceasta este impresia din exterior (n. red. că Real Madrid e favorită să se califice în semifinale). Ceea ce știu este că suntem Real Madrid. Este mai mult decât un sentiment.

Am vorbit cu câțiva dintre băieți despre eșecul de anul trecut (n. r. Real Madrid a fost învinsă în Anglia cu 0-4 de Manchester City). I-a afectat foarte mult. Am avut și eu înfrângeri grele. Toți suntem profesioniști și avem încredere!", a declarat Jude Bellingham.