Meci de foc în Europa! Am aflat prima semifinală din Champions League

Borussia Dortmund Champions League PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 00:10
Data actualizarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 00:16

În această seară s-au disputat primele două meciuri din returul sferturilor de finală ale UEFA Champions League.

PSG – Borussia Dortmund este prima semifinală din UEFA Champions League.

PSG - Borussia Dortmund, prima semifinală din Champions League

În tur, partida dintre Barcelona și PSG s-a încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea catalanilor, însă PSG a făcut remontada pe ”Estadi Olimpic”. Barcelona a deschis scorul în minutul 12, dar Istvan Kovacs l-a eliminat în minutul 29 pe Araujo, moment care a decis partida.

Dembele a restabilit egalitatea în minutul 40, iar Vitinha a pus-o în avantaj pe PSG în minutul 54. Kovacs a dictat penalty pentru parizieni în minutul 59, iar Mbappe a făcut 3-1. Cu câteva minute înainte de fluierul final Mbappe a marcat din nou, iar partida s-a încheiat cu 4-1 pentru PSG.

În celălalt meci al serii, Borussia Dortmund s-a impus cu 4-2 în fața lui Atletico Madrid, după ce, în tur, spaniolii s-au impus cu 2-1. Nemții au punctat de două ori în prima repriză, prin Brandt (minutul 34) și Maatsen (minutul 39). După pauză, Hummels a trimis în propria poartă, iar Correa a restabilit egalitatea în minutul 64.

Totuși, Borussia Dortmund a punctat de două ori în trei minute, prin Fullkrug (minutul 71) și prin Sabitzer (minutul 74), iar gruparea pregătită de Diego Simeone nu a reușit să mai întoarcă rezultatul.

Prima manșă a semifinalelor Champions League este programată pe 30 aprilie, în timp ce returul se va juca pe 7 mai.

Cealaltă semifinală se va decide miercuri seară.

Bayern Munchen se va duela cu Arsenal, iar Manchester City se va înfrunta cu Real Madrid.

Ambele partide s-au încheiat la egalitate în tur. Bayern – Arsenal s-a încheiat cu scorul de 2-2, în timp ce Real Madrid – Manchester City s-a terminat 3-3.