UEFA Champions League | Barcelona - PSG 1-4. "Dubla" lui Mbappe i-a calificat pe parizieni în semifinale!

fc barcelona Istvan Kovacs PSG sferturile Champions League xavi Liga Campionilor Kylian Mbappe
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 23:59
Data actualizarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 00:09

În tur, catalanii lui Xavi s-au impus cu 3-2 pe ”Parc des Princes”.

FC Barcelona - PSG 1-4

Minutul 90+8: Sfârșit de meci. PSG s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor.

Minutul 90+6: Fermin Lopez vede galbenul.

Minutul 90+3: Mbappe șutează în forță de la distanță, dar Ter Stegen este pe poziție și blochează.

Mintuul 89: GOOOOL PSG! Kylian Mbappe înscrie, după o respingere greșită a lui Kounde.

Minutul 88: Ce ocazie! Robert Lewandowski trimite un şut de la marginea careului, dar a fost blocat de Marquinhos.

Minutul 87: Donnarumma vede cartonașul galben pentru tragere de timp.

Minutul 83: Frenkie de Jong și Joao Cancelo părăsesc terenul. Intră Joao Felix şi Fermin Lopez.

Minutul 79: Raphinha intră în careu, dar trimite un șut slab, pe lângă bara dreaptă.

Minutul 73: Ce ocazie! Robert Lewandowski trimite o torpilă, dar a fost blocată de Gianluigi Donnarumma, care reuşeşte o intervenție superbă.

Minutul 64: Ilkay Gundogan a primit un cartonaş galben, după o simulare în careu.

Minutul 62: Marquinhos vede cartonașul galben.

Minutul 61: GOOOOL PSG! Mbappe înscrie din penalty. Ce nebunie de meci!

Minutul 60: Penalty PSG!

Minutul 56: Arbitrul Istvan Kovacs a ajuns la capătul răbdării cu Xavi și îi arată cartonașul roșu.

Minutul 56: Ilkay Gundogan a preluat o pasă în careu şi a trimis un şut pe poartă, dar lovește bara.

Minutul 55: GOOOOL PSG!  Vitinha finalizează superb. Toată faza a plecat de la un corner scurt.

Minutul 52: Fabian Ruiz primește o pasă de la Mbappe dar șutul trece milimetric pe lângă poartă.

Minutul 50: Robert Lewandowski primeşte cartonaşul galben.

Minutul 45: S-a dat startul reprizei secunde!

Prima repriză

Minutul 45+4: Final de primă repriză!

Minutul 45+3: Ce ocazie! Ousmane Dembele trimite un şut superb pe poartă, dar trece puţin pe lângă bara din stânga.

Minutul 45+1: Fabian Ruiz primește un cartonaș galben.

Minutul 40: Inigo Martinez a încasat un cartonaş galben pentru că a comentat decizia albitrului.

Minutul 40: Mbappe vede cartonașul galben.

Minutul 40: GOOOOL PSG! Bradley Barcola îi pasează lui Ousmane Dembele ,care finalizează superb, fix la vinclu.

Ian Maatsen (Dortmund) primeşte o pasă în interiorul careului şi trimite un șut care ajunge în colţul drept de jos al porţii. Portarul a fost neputincios.

Minutul 34: Lamine Yamal iese de pe teren, fiind înlocuit de experimentatul Inigo Martinez.

Minutul 32: În urma elimiării lui Araujo, PSG primește o lovitură liberă. Dembele trage puțin pe lângă bara din stânga.

Minutul 30: Catonaș roșu! Ronald Araujo primeşte un cartonaş roşu după ce l-a oprit pe Barcola în careu.

Minutul 28: Ce ocazie! O pasă îl găsește liber pe Kylian Mbappe. Atacantul trimite un șut spre partea stângă a porții dar Marc-Andre ter Stegen intervine senzațional în ultimul moment.

Minutul 26: Kylian Mbappe încearcă o centrare pentru a-l găsi pe unul dintre coechipierii săi. Defensiva catalană anulează pericolul.

Minutul 21: Ce ocazie! Lewandoski primește o pasă de la De Jong și trimite o racheta, dar peste poartă.

Minutul 19: Ce ocazie! Kylian Mbappe iroseşte o şansă colosală după ce preia o centrare perfectă de la marginea terenului şi trimite o lovitură puternică cu capul, de lângă punctul de 11 metri, care ajunge în tribune!

Minutul 17: Fabian Ruiz încearcă o centrare în careu, dar a fost blocat de Joao Cancelo, ce a trimis în corner.

Minutul 12: GOOOOOL Barcelona! Raphinha deschide scorul, după o pasă superbă dată de Lamine Yamal.

Minutul 10: Frenkie de Jong a fost avertizat de Istvan Kovacs, la următoarea abatere poate vedea cartonașul.

Minutul 4: Vitinha a trimis un şut puternic, dar a fost blocat de un Araujo.

Minutul 1: A început partida!

Echipele de start:

Barcelona:  Ter Stegen - Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo -De Jong, Gundogan, Pedri - Yamal, Lewandowski, Raphinha

Antrenor: Xavi

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Hernandez, Mendes - Zaire-Emery, Ferreira, Ruiz - Dembele, Mbappe, Barcola

Antrenor: Luis Enrique

Returul FC Barcelona - PSG din sferturile de finală ale Champions League se joacă de la ora 22:00 pe ”Estadi Olímpic Lluís Companys”, LIVE TEXT pe Sport.ro.

În prima manșă, catalanii s-au impus pe ”Parc des Princes”, scor 3-2.

Returul va fi arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru. El va fi ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene și de al patrulea oficial Horațiu Feșnic.

Ce a spus Xavi înainte de returul cu PSG

"Ne aşteptăm la acelaşi tip de meci ca în tur, împotriva unei echipe care va veni să ne preseze şi nu-şi va face calcule.

Nu am văzut niciodată o echipă a lui Luis Enrique care să nu se avânte în atac, iar asta cu siguranţă va fi şi mai valabil mâine (n.r. - marți), când au un gol de recuperat”, a declarat Xavi la conferința de presă dinaintea returului cu Paris Saint-Germain.

Barca va trebui "să arate personalitate, să joace ca o echipă, să nu-i lase mingea lui PSG şi să atace", a mai spus antrenorul catalanilor.

Luis Enrique nu se dă bătut! Mesajul războinic transmis înaintea duelului cu FC Barcelona

"Acest meci va fi diferit. Am avut timp să analizăm și să ne ameliorăm pregătirea. Rezultatul din tur nu reflectă ceea ce meritam. Am fi putut egala. Trebuie să ne prezentăm în cea mai bună formă. Suntem convinși că ne putem califica.

Mi-ar fi plăcut să jucăm pe Camp Nou, este un stadion mitic. Îmi place să evoluez pe cele mai mari stadioane din lume, dar este bine și aici.

Cădem și ne ridicăm. Evoluăm la cel mai înalt nivel. Trebuie să ne obișnuim cu asta. Suntem pregătiți. Jucătorii vor să câștige. Toți cei care fac parte din echipa PSG. Nu ne-am calificat după ce am pierdut pe teren propriu, până acum, dar a venit momentul să o facem", a mărturisit Luis Enrique, tehnicianul lui PSG.