UEFA Champions League | Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2. Nemții s-au calificat în semifinale!

Atletico Madrid Borussia Dortmund Diego Simeone Horatiu Moldovan sferturile Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 23:53
Data actualizarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 00:06

În meciul tur, spaniolii au câștigat pe teren propriu cu 2-1.

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2

Minutul 90+5: Sfârșit de meci!

Minutul 87: Marcel Sabitzer trimite un șut de la marginea careului, dar Jan Oblak intervine și blochează.

Minutul 82: Ce ocazie! O pasă frumoasă îl găsește pe Niclas Fullkrug la marginea careului iar acesta șutează puternic. Jan Oblak este prins ieșit dar reușește să intervină senzațional în ultimul moment.

Minutul 74: GOOOOL Borussia Dortmund! Marcel Sabitzer a fost la locul potrivit în momentul potrivit şi trimite balonul în poartă!

Minutul 72: GOOOOL Borussia Dortmund! Marcel Sabitzer îl găsește pe Niclas Fullkrug în careu și acesta trimite mingea cu capul în poartă.

Minutul 71: Jamie Bynoe-Gittens, noul intrat, trage de la distanță, dar șutul este blocat.

Minutul 66: Karim Adeyemi nu poate să continue mai departe şi părăseşte terenul. Jamie Bynoe-Gittens îl înlocuiește.

Minutul 64: GOOOL Atletico Madrid! Angel Correa îşi arata abilitatea de a șuta şi mingea mai are puțin și rupe plasa!

Minutul 57: Angel Correa a ajuns primul la o minge pierdută în careu, dar șutul său trece puțin pe lângă bara dreaptă.

Minutul 55: Julian Brandt trage spre poartă, dar șutul a fost blocat.

Minutul 49: GOOOOL Atletico Madrid! Mats Hummels înscrie în propria poartă. O seară ghinionistă pentru fundaș.

Minutul 46: : Angel Correa încearcă să trimită o pasă în careu, dar Gregor Kobel oprește atacul..

Minutul 45: A început repriza secundă!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 45: Mario Hermoso îl trântește pe un adversar şi primeşte un cartonaş galben.

Minutul 44: Julian Ryerson primeşte un cartonaş galben.

Minutul 39: GOOOOL Borrusia Dortmund! Ian Maatsen primeşte o pasă în interiorul careului şi trimite un șut superb!

Minutul 34: GOOOOOL Borussia Dortmund! Julian Brandt deschide scorul după o pasă superbă, ce finalizare!

Minutul 30: Cartonaș galben pentru Cesar Azpilicueta.

Minutul 22: Ian Maatsen trimite o centrare pe jos în careu, încercând să îl găsească pe Julian Brandt, dar unul dintre fundaşi a fost pe fază.

Minutul 18: Meciul a fost întrerupt, Niclas Fullkrug are nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 16: Julian Brandt pătrunde în careu după o pasă primită superb. El trimite un şut spre stângă lui Jan Oblak, care este alert şi respinge şutul.

Minutul 15: Julian Brandt  își crează spaţiul liber şi încearcă să trimită o centrare în careu, însă a fost blocat. Corner Dortmund!

Minutul 10: Karim Adeyemi încearcă o preluare dar atinge mingea cu mâna iar Kovacs fluieră pentru henţ.

Minutul 7: Nahuel Molina încearcă să îl găsească pe Griezmann cu o pasă din afara careului, dar defensiva adversă reacţionează prompt.

Minutul 5: O joc bun al madrilenilor se termină cu un șut al lui Alvaro Morata care trece însă pe lângă bara dreaptă.

Minutul 1: A început partida!

Echipele de start:

Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can - Adeyemi, Brandt, Sancho - Fullkrut

Rezerve: Bynoe-Gittens, Duranville, Lotka, Meyer, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf

Antrenor: Edin Terzic

Atletico Madrid: Oblak - Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpillicueta - Llorente, Koke, De Paul - Morata, Griezmann

Rezerve: Moldovan, Barrios, Correa, Gabiel Paulista, Gomis, Mandava, Saul, Nino, Riquelme, Savic, Vermeeren

Antrenor: Diego Simeone

Borussia Dortmund - Atletico Madrid, meciul retur din sferturile Champions League, este LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 22:00.

În tur, spaniolii s-au impus cu 2-1, iar echipa goalkeeper-ului titular al naționalei României, Horațiu Moldovan, rezerva de portar de la Atletico, are astfel prima șansă la calificarea în semifinale.

Atletico Madrid va suferi în returul de la Dortmund, crede Diego Simeone

”Ştim ce ne aşteaptă. Va trebui să suferim şi să profităm de spaţii.

Este un teren pe care ei sunt puternici şi trebuie să căutăm situaţii care ne sunt favorabile.

Faptul că am câştigat primul meci este foarte important. Jucătorii au controlat meciul timp de 70 de minute şi, până la urmă, putea să fie o remiză”, a avertizat Diego Simeone, tehnicianul lui Atletico Madrid.

Edin Terzic poate scrie istorie cu Borussia Dortmund

"Ne-am chinuit să intrăm în meci, am fost foarte nervoşi şi am primit două goluri uşoare. Am reuşit să corectăm situaţia în repriza secundă şi am arătat că putem reveni în meci.

Nu am reuşit să egalăm, dar acum avem un rezultat care ne lasă uşa deschisă", a spus Edin Terzic, antrenorul Borussiei Dortmund, înaintea meciului retur, de pe ”Signal Iduna Park”.