Iureș la conferință după PSG - Real Sociedad: "Ieși de pe teren doar dacă mergi la spital!"

Imanoil Alguacil Hamari Traore PSG Real Sociedad Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 15 Februarie 2024, 09:46
Data actualizarii: Joi 15 Februarie 2024, 09:44

PSG a învins Real Sociedad, scor 2-0, în manșa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor, iar formația franceză este favorită pentru calificarea în sferturi.

După o primă repriză modestă, PSG a rezolvat meciul în actul secund. Kylian Mbappe și Bradley Barcola au înscris în minutele 58, respectiv 70, iar formația de pe Parc des Princes a luat o opțiune serioasă înaintea returului de pe San Sebastian.

Imanol Alguacil îl critică pe Hamari Traore după PSG - Real Sociedad: "Ieși de pe teren doar dacă trebuie să mergi la spital"

Imanol Alguacil, antrenorul lui Real Sociedad, a avut un discurs dur după eșecul suferit la Paris. Tehnicianul s-a plâns că fundașul Hamari Traore, care a acuzat probleme medicale, a ieșit la marginea terenului pentru a primi îngrijiri chiar înainte ca Mbappe să deschidă scorul după un corner.

Alguacil spune că Traore putea să își lase echipa în inferioritate numerică înaintea unei faze fixe "doar dacă mergea la spital".

"Prima repriză a fost foarte bună, chiar și debutul celei de-a doua, până la golul lui Mbappe. Pentru a te califica nu trebuie să rămâi în urmă.

E deranjant primul gol primit, mai ales că a venit pe fondul unui joc bun al nostru, însă rămân încrezător pentru meciul retur, când vom avea alături de noi fanii și putem spera că vom schimba situația.

Vă puteți imagina cât de nervos am fost la primul gol primit. Dacă ieși așa de pe teren, îți lași echipa la greu. Ieși de pe teren doar dacă trebuie să mergi la spital. Nu s-a întâmplat asta, dar a ieșit de pe teren.

E păcat, chiar și Luis Enrique mi-a spus că le-am pus probleme mari, însă la acest nivel nu poți face cadouri. În orice caz, visăm că putem întoarce rezultatul la retur", a spus Imanol Alguacil, citat de L'Equipe.

Până la urmă, Traore a revenit pe teren după golul de 1-0 al lui PSG și a rămas până la final.

Returul dintre Real Sociedad și PSG este programat marți, 5 martie, de laa ora 22:00.