FOTO ȘI VIDEO Gestul superb făcut de Enzo Fernandez la finalul partidei cu Borussia Dortmund. Starul agentinian, impresionat de un puști

Enzo Fernandez Borussia Dortmund Chelsea Optimi Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 08 Martie 2023, 10:43
Data actualizarii: Miercuri 08 Martie 2023, 10:59

Chelsea s-a calificat în sferturile de finală Champions League, după ce a dispus cu 2-0 de Borussia Dortmund, marţi seara, pe Stamford Bridge, în manşa secundă a optimilor.

Borussia Dortmund, care câştigase toate cele zece meciuri jucate în 2023, se impusese în tur cu scorul de 1-0. Raheem Sterling (minutul 43) şi germanul Kai Havertz (minutul 53 - penalty) au înscris pentru ''Blues''.

Meciul de pe Stamford Bridge a început cu o întârziere de zece minute din cauza dificultăţilor cu care s-a confruntat echipa germană pentru a ajunge la stadion.

În debutul reprizei secunde, Chelsea a primit penalty, în urma consultării arbitrajului video, pentru un henţ comis de Marius Wolf. Havertz a executat, însă a trimis în bară, dar arbitrul Makkelie a decis repetarea loviturii de pedeapsă, la sugestia VAR, iar Havertz a transformat (minutul 53).

Gestul superb al lui Enzo Fernandez

După fluierul final, pe teren a intrat un puști, care s-a dus glonț la Enzo Fernandez pentru a-i cere tricoul. În momentul în care a ajuns la fotbalist, micuțul a izbucnit în lacrimi, iar argentinianul i-a oferit tricoul.