FOTO ȘI VIDEO Chelsea respiră, Benfica face spectacol! S-au stabilit primele formații calificate în sferturile de finală din Champions League

Chelsea Benfica Lisabona Borussia Dortmund Champions League Club Brugge Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 08 Martie 2023, 00:09
Data actualizarii: Miercuri 08 Martie 2023, 00:12

S-au stabilit primele echipe calificate în sferturile de finală Champions League.

Chelsea și Benfica Lisabona s-au calificat în sferturile de finală Champions League. Formația portugheză a obținut o victorie clară pe teren propriu cu Club Brugge, în timp ce londonezii au întors scorul din meciul tur, când Borussia Dortumund se impusese la limită.

Chelsea - Borussia Dortmund 2-0

Minutul 53 - GOOOL Chelsea! Kai Havertz transformă o lovitură de pedeapsă. Inițial, neamțul a trimis în bară, dar penalty-ul s-a repetat, iar aceasta nu a mai ratat.

Minutul 43 - GOOOL Chelsea! Raheem Sterling primește o pasă bună în centrul careului și marchează.

Minutul 17 - Ocazie importantă pentru Borussia Dortmund! Reus execută o lovitură liberă, iar Kepa are o paradă senzațională.

Benfica Lisabona - Club Brugge 5-1

Minutul 77 - GOOOL Benfica! David Neres majorează diferența, în urma unei reușite validată de VAR pentru o posibilă poziție suspectă de offside.

Minutul 71 - GOOOL Benfica! Joao Mario transformă un penalty, obținut în urma unui fault făcut de Abakar Sylla.

Minutul 57 - GOOOL Benfica! Este gol! Goncalo Ramos trimite mingea din interiorul careului din voleu în colţul stâng, în urma unei pase venită de la Alejandro Grimaldo.

Minutul 45 - GOOOL Benfica! Goncalo Ramos majorează diferența, în urma unei pase primită în careu de la Joao Mario.

Minutul 38 - GOOOL Benfica! Goncalo Ramos îl găsește liber pe Rafa Silva, în careu, care finalizează la colșul stâng.

UPDATE 21:50 | Partida dintre Chelsea și Borussia Dortmund va începe cu 10 minute întârziere, deoarece autocarul oaspeților a fost prins în trafic și a ajuns mai târziu la stadion.

Știrea inițială

Marți seară aflăm primele două echipe calificate în sferturile Champions League, LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 22:00, când se dispută returul optimilor Chelsea - Borussia Dortmund (0-1 în prima manșă) și Benfica Lisabona - Club Brugge (2-0 în tur).

Dacă Benfica pare să-și fi asigurat locul în sferturi după victoria cu 2-0 din deplasare la Club Brugge, meciul de pe ”Stamford Bridge” este capul de afiș al serii.

Managerul londonezilor, Graham Potter, joacă returul cu Borussia sub presiune și, în cazul unei ratări a calificării, ar putea fi demis, mai ales că și în Premier League echipa se află undeva la jumătatea clasamentului.