Fabio Cannavaro îl critică pe Istvan Kovacs după Milan - Napoli 1-0. Costacurta a reacționat și el

Fabio Cannavaro Alessandro Costacurta Istvan Kovacs milan Napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:24
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 00:24

AC Milan a câștigat contra lui Napoli, scor 1-0, în manșa tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Unicul gol al meciului de pe San Siro a fost marcat de Ismael Bennacer, în minutul 40. La centru s-a aflat Istvan Kovacs, criticat aspru de mai mulți fani ai lui Napoli pe rețelele sociale.

Fabio Cannavaro a vorbit despre Istvan Kovacs după Milan - Napoli 1-0

Arbitrul român l-a eliminat pe Andre Zambo Anguissa, în minutul 74, pentru cumul de cartonașe galbene, iar patru minute mai târziu l-a avertizat și pe fundașul sud-coreean Min-Jae Kim pentru proteste. Ambii jucători ai lui Napoli vor fi suspendați la meciul retur.

Fostul fundaș Fabio Cannavaro, câștigător al Balonului de Aur în 2006, spune că Istvan Kovacs a trecut prea ușor cu vederea anumite faulturi din startul meciului, iar ulterior a scos de prea multe ori cartonașul galben din buzunar.

"Arbitrul nu a acordat deloc cartonașe la început, apoi a dat prea multe. Napoli iese din acest meci cu două absențe importante", a spus Fabio Cannavaro, după meci, potrivit TMW.

Alessandro Costacurta, fostul mare fundaș al lui Milan, a remarcat și el faptul că Istvan Kovacs a tratat total diferit cele două reprize.

"Meciul a fost echilibrat, se putea întâmpla orice la finalul primei reprize. Am văzut un meci intens, de nivel european.

Chestiunea absurdă este că Napoli nu a încercat să facă fault la golul lui Milan. O eroare gravă, mai ales că arbitrul nu arăta deloc galbene până la momentul respectiv, dându-le șansa jucătorilor să faulteze", a spus Costacurta, la Sky Sport.

• Istvan Kovacs a arătat un singur cartonaș galben în prima repriză, lui Piotr Zielinski, în minutul 38. În actul secund, românul a scos de opt ori cartonașul din buzunar.
  • Returul Napoli - Milan se joacă marți, 18 aprilie, de la ora 22:00.