FOTO ȘI VIDEO AC Milan - Napoli 1-0. Cu Maignan în zi mare, "rossonerii" câștigă la limită manșa tur

AC Milan - Napoli Champions League Luciano Spalletti Stefano Pioli Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 23:57
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 23:58

AC Milan a câștigat contra lui Napoli, scor 1-0, în manșa tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

AC Milan - Napoli 1-0

Minutul 90+5: Final! AC Milan câștigă la limită manșa tur, scor 1-0.

Minutul 90+3: Milan cere penalty după un duel între Lobotka și Saelemaekers, Istvan Kovacs nu dictează nimic. Imediat apare un conflict între jucătorii celor două echipe, iar arbitrul român împarte două cartonașe galbene.

Minutul 88: Ocazie Napoli! Olivera trimite cu capul puțin peste poarta lui Milan.

Minutul 87: Ocazie Napoli! Mike Maigan are o nouă paradă spectaculoasă, de această dată în fața lui Di Lorenzo.

Minutul 74: Napoli rămâne în 10! Istvan Kovacs îi arată al doilea galben lui Anguissa pentru un fault asupra lui Theo Hernandez.

Minutul 68: Ocazie Napoli! Anguissa șutează periculos de la distanță, dar mingea este deviată în corner.

Minutul 54: Napoli continuă să preseze și ajunge la 4 cornere consecutive. Maignan e la post de fiecare dată.

Minutul 50: Ocazie Napoli! Kvaratskhelia centrează în careu pentru Elmas, care trimite cu capul de la aproximativ 14 metri. Mingea atinge transversala, iar Maignan respinge în corner.

Minutul 46: Start în repriza secundă!

Minutul 45+4: Pauză! AC Milan - Napol 1-0.

Minutul 45+3: Ocazie Milan! Simon Kjaer nimerește transversala cu o lovitură de cap după un corner.

Minutul 45+1: Ocazie Milan! Șutul lui Tonali din careu este deviat în corner de Di Lorenzo.

Minutul 40: GOL Milan! Brahim Diaz recupereaz în propria jumătate de teren, avansează până la 20 de metri de careul lui Napoli, pasează în dreapta pentru Rafael Leao, care îi trimite perfect pentru Ismael Bennacer, pe partea opusă. Algerianul finalizează cu un șut din prima, la colțul scurt.

Minutul 25: Ocazie Milan! Rafa Leao recuperează mingea în propria jumătate de teren și declanșează un sprint fantastic. Portughezul trece de Rrahmani și Anguissa, pătrunde în careu și șutează pe jos, însă puțin pe lângă poarta lui Meret.

Minutul 12: Ocazie Napoli! Zielinski șutează puternic de la 20 de metri, dar Maignan se întinde și respineg de sub transversală.

Minutul 1: Ocazie Napoli! După o nesincronizare în defensiva oaspeților, mingea ajunge la Kvaratskhelia, care e nemarcat în careul lui Milan. Șutul său este blocat de Di Lorenzo din apropiera liniei porții.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Krunic, Tonali - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud
  • Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Lozano, Elmas, Kvaratskhelia

AC Milan și Napoli se duelează pentru a doua oară în această lună. Cele două cluburi din Italia s-au mai confruntat în campionat la începutul lui aprilie. Atunci, „rossonerii” au făcut spectacol și au învins trupa de pe „Diego Armando Maradona” cu 4-0.

În optimi, AC Milan a trecut de Tottenham Hotspur. „Rossonerii” au învins cu 1-0 pe San Siro și au făcut egal la Londra, 0-0. De cealaltă parte, Napoli a câștigat cu Frankfurt atât în manșa tur, în Germania (2-0), cât și pe „Diego Armando Maradona”, în manșa retur, în Italia (3-0).

Până acum, s-au disputat două meciuri în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Manchester City a „spulberat-o” pe FC Bayern Munchen marți seară, scor 3-0, iar Inter Milano a câștigat în deplasare, tot marți seară, cu 2-0 în fața celor de la Benfica.