Bayern Munchen Allianz Arena Arsenal Harry Kane sferturile Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 23:55
Data actualizarii: Miercuri 17 Aprilie 2024, 23:56

Bayern Munchen a învins-o cu scorul de 1-0 pe Arsenal în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor și s-a calificat în semifinalele competiției. În tur, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

A fost o partidă destul de echilibrată pe ”Allianz Arena”. Bavarezii au avut prima ocazie importantă a partidei, la un șut al lui Musiala respins foarte bine de Raya.

”Tunarii” au dat replica după câteva minute, la un șut foarte bun al lui Odegaard. Neuer a respins foarte bine și a păstrat egalitatea pe tabelă. Portarul lui Bayern Munchen a reușit să intervină salvator și la șutul lui Martinelli.

După pauză, Goretzka a nimerit bara cu o lovitură de cap. Mingea a ajuns la Guerreiro, dar mingea a fost deviată și a lovit din nou bara.

Echipa lui Thomas Tuchel a marcat unicul gol al partidei în minutul 64, la o centrare a lui Guerreiro și o finalizare perfectă cu capul a lui Kimmich.

Bayern - Arsenal 1-0

Min. 64: GOL BAYERN MUNCHEN! Guerreiro centrează în careu, iar Kimmich reia imparabil cu capul.

Min 47: Ocazie Bayern Munchen! Goretzka trimite cu capul, dar nimerește bara, mingea sarre la Guerreiro, care șutează, dar balonul este deviat și mingea lovește din nou bara.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 31: Ocazie Arsenal! Martinelli șutează din interiorul careului, dar Neuer are o nouă intervenție bună.

Min. 30: Ocazie Arsenal! Odegaard șutează la poarta bavarezilor, dar Neuer intervine bine.

Min. 24: Ocazie Bayern Munchen! Musiala șutează de la distanță, dar Raya respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Bayern: Neuer – Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui – Laimer, Musiala, Goretzka – Sane, Kane, Guerreiro

Rezerve: Peretz, Ulreich, Upamecano, Kim, Choupo-Moting, Zaragoza, Muller, Tel, Pavlovic

Arsenal: Raya – White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu – Odegaard, Jorginho, Rice – Saka, Havertz, Martinelli

Rezerve: Ramsdale, Hein, Partey, Jesus, Smith Rowe, Nketiah, Kiwior, Trossard, Vieira, Nelson, Elneny, Zinchenko

Meciul de miercuri seara este practic ultima șansă pentru Bayern Munchen de a salva un sezon compromis!

În Bundesliga, titlul de campioană a fost deja cucerit de invincibila Bayer Leverkusen, iar în Cupa Germaniei bavarezii au fost eliminați încă din al doilea tur de o echipă din liga a treia, 1-2 cu FC Saarbrucken.

"A fost un sezon dezamăgitor", a recunoscut și golgheterul Harry Kane la conferința de presă dinaintea duelului cu Arsenal.