Au inceput pregatirile pentru sferturi inca dinaintea finalului de pe Emirates. Pique a luat galben la 80 de secunde dupa "sedinta" cu Luis Enrique

Barcelona Arsenal Pique Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 24 Februarie 2016, 13:03
Data actualizarii: Miercuri 24 Februarie 2016, 13:17

Vezi si - VIDEO REZUMATE | Arsenal 0-2 Barcelona: Messi, Neymar si Suarez califica Barcelona in proportie de 95%! Juventus 2-2 Bayern: revenire senzationala pentru Juve

La scorul de 2-0 pentru echipa sa, Luis Enrique nu mai avea emotii pentru calificare, insa pentru sferturi. Presa engleza sustine ca antrenorul Barcelonei i-a transmis lui Pique dupa golul din penalty al lui Messi sa incaseze un galben, pentru a sta la meciul retur de pe Nou Camp si pentru a fi sigur ca va putea juca in sferturi.

Cei doi au dialogat la marginea terenului in timpul unei intreruperi a jocului, iar la doar 80 de secunde de la acel moment fundasul a facut o alunecare de galben la Danny Welbeck.

Barcelona are sanse foarte mari de calificare in sferturile UEFA Champions League dupa ce a luat un avantaj de doua goluri inca din mansa tur, disputata la Londra.

De altfel, si Arsene Wenger a recunoscut ca "Barcelona e 95% calificata".

"Nu a fost nimic premeditat, a fost un fault de joc", a spus Luis Enrique atunci cand a fost intrebat in legatura cu Pique.

Regulamentul UEFA prevede insa ca un fotbalist care incaseaza premeditat un cartonas trebuie sa primeasca minimum doua meciuri de suspendare, astfel ca Barcelona ar putea intampina probleme.