Stefano Pioli încinge spiritele înainte de AC Milan - Napoli, din sferturile UCL

AC Milan - Napoli Champions League Stefano Pioli Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 11 Aprilie 2023, 16:46
Data actualizarii: Marti 11 Aprilie 2023, 16:46

Cele două echipe se vor duela miercuri, 12 aprilie, de la ora 22:00, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

AC Milan și Napoli se confruntă pentru a doua oară în această lună. „Rossonerii” i-au învins categoric pe napoletani cu 4-0, pe „Diego Armando Maradona”, în etapa cu numărul 28 din primul eșalon al Italiei, Serie A.

Stefano Pioli a vorbit în cadrul conferinței de presă premergătoare duelului din Champions League și a evidențiat că AC Milan, având în vedere faptul că manșa tur se va disputa pe San Siro, va avea puterea suporterilor de partea ei.

„Evoluția din campionat ne-a oferit indicații, dar e imposibil să mai jucăm la fel. Vom avea nevoie de o partidă pe cinste. Dacă istoria lui Milan se impune mâine? San Siro se va impune, fanii noștri ne vor împinge de la spate să dăm totul”, a spus Pioli, citat de Tuttomercatoweb.

În optimi, AC Milan a învins-o pe Tottenham Hotspur (1-0 / 0-0) pentru a trece mai departe, în timp ce Napoli s-a impus de două ori cu Frankfurt, pentru a avansa în sferturile de finală ale competiției europene (2-0, 3-0).

Cum stau cele două echipe și în campionat

După 29 de etape disputate în Serie A, Napoli e lider cu 74 de puncte. Trupa de pe „Diego Armando Maradona” a înregistrat, în consecință, 24 de victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângeri, generând un golaveraj de +45.

De cealaltă parte, AC Milan a obținut 52 de puncte din 87 posibile. Astfel, „rossonerii” au reușit să câștige de 15 ori, să remizeze de șapte, și să fie înfrântă în șapte meciuri, în 29 de runde în primul eșalon al Italiei.