U Cluj obține a treia victorie consecutivă și pune presiune pe Petrolul! Hofman, „puștiul-minune”, omul meciului

U Cluj Ripensia Timisoara Liga 2 U Cluj
Data publicarii: Vineri 15 Octombrie 2021, 20:06
Data actualizarii: Vineri 15 Octombrie 2021, 20:17

U Cluj a bifat o nouă victorie în Liga 2, 3-0 cu Ripensia Timișoara.

În etapa a zecea a Ligii 2, U Cluj s-a deplasat în Banat pentru a jucat împotriva Ripensiei Timișoara, 3-0. Clujenii au trecut cu brio de momentul psihologic din minutul 37, când Ispas a comis un henț în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Gorcea i-a salvat pe ardeleni și i-a apărat șutul lui Golda.

Însă în doar 7 minute, elevii lui Lincar au dat lovitura prin Albert Hofman. Puștiul a fructificat centrarea lui Mitrea și a deschis scorul.

• U Cluj

Timișorenii nu și-au revenit din șocul ratării penalty-ului, iar în minutul 48, Florian Haită i-a înșirat pe fundașii gazdelor și a dublat avantajul oaspeților, ca în minutul 73, același Hofman a realizat dubla, în urma unei alte greșeli în defensiva timișorenilor.

În urma acestui rezultat pozitiv, după 10 etape din Liga 2, U Cluj se află pe locul secund, cu 24 de puncte, la egalitate cu liderul Petrolul Ploiești, care are un meci mai puțin.