VIDEO EXCLUSIV Eugen Voicu a anunțat ce se întâmplă dacă Dinamo nu promovează în acest sezon

eugen voicu Dinamo Liga 2 Dinamo
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 10:57
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 10:57

Dinamo a pierdut derby-ul cu CSA Steaua, scor 2-0, și a ratat șansa de a se apropia de locurile direct promovabile din Liga 2.

”Câinii” au ajuns la opt puncte de locul doi, cu șase etape înainte de finalul play-off-ului, și la patru distanță de următoarea clasată, Oțelul Galați.

Eugen Voicu: ”Suntem pregătiți”

Dinamo speră în continuare la promovare, iar dacă nu va reuși să revină în Superligă, Eugen Voicu, acționarul majoritar al clubului, spune că șefii echipei sunt pregătiți să susțină echipa încă un an în eșalonul secund.

• Dinamo

Voicu speră în continuare la un loc care să asigure promovarea directă în Superligă, dar consideră că Dinamo ar avea șanse mari și la un eventual baraj.

”Este un obiectiv principal în momentul de față, cu siguranță. Echipa cred că e pregătită să facă acest pas și chiar dacă va fi nevoie și de o întărire a lotului, noi avem astăzi jucători care sunt în primele echipe la nivelul Ligii 2. Vrem să ne calificăm de pe un loc cu calificare directă. Dacă nu, participăm și la baraj și considerăm că șansele noastre sunt, în continuare, mari.

Vom rezolva și această problemă, interdicția va fi ridicată. Dacă lucrurile nu evoluează în această direcție, suntem pregătiți să ducem mai departe clubul încă un an în Liga 2, fără nicio problemă”, a spus Eugen Voicu, într-un interviu acordat pentru PRO TV și Sport.ro.

VIDEO - Eugen Voicu, despre promovarea lui Dinamo

Steaua a câștigat cu 2-0, Dinamo a acuzat arbitrajul

Steaua a câștigat meciul cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Bogdan Chipirliu, în minutul 19, din penalty, şi în minutul 29. Dinamo a rămas în inferioritate numerică din minutul 70, când căpitanul Răzvan Patriche a fost eliminat pentru cumulul de cartonaşe galbene, și a acuzat mai multe greșeli de arbitraj ale brigăzii lui George Găman, inclusiv faptul că golul al doilea al gazdelor trebuia anulat și că a avut o reușită anulată eronat în repriza secundă.

După acest meci, "militarii" au revenit în poziția de lider al play-off-ului diviziei secunde (47p), fiind urmați de Poli Iași (46p), Oțelul Galați (42p), Dinamo (38p), AS FC Buzău (34p) și Unirea Dej (34p). Etapa următoare, Steaua va juca cu AS FC Buzău, pe 22 aprilie, în deplasare, în timp ce "câinii" vor primi vizita lui Poli Iași, pe 25 aprilie, pe Stadionul "Arcul de Triumf".