VIDEO EXCLUSIV Veste mare pentru Dinamo! Anunțul făcut de acționarul Eugen Voicu: ”Nu avem dubii că vom reuși”

Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 10:20
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 10:20

Dinamo primește o veste bună din partea acționarilor clubului.

Aflată în lupta pentru promovare din Liga 2, Eugen Voicu, unul dintre acționarii lui Dinamo, a vorbit despre problemele cu care se confruntă clubul din punct de vedere financiar.

Una dintre problemele majore pe care le avea clubul din „Ștefan cel Mare” era obținerea licenței pentru sezonul viitor. Voicu spune că șefii clubului nu au dubii cu privire la acest pas și speră ca Dinamo să obțină promovarea în Superligă la finele acestui sezon competițional.

Eugen Voicu: ”Nu avem dubii că vom reuși”

„E o perioadă scurtă. Avem niște realizări în această perioadă și cred că am cunoscut mai bine echipa între timp și ideile pe care trebuie să le dezvoltăm sunt mult mai clare în momentul de față. Trebuie, în primul rând, să rezolvăm problema datoriilor clubului ca să putem obține licența pentru sezonul următor.

Ăsta este primul pas. Al doilea pas este să obținem aprobarea judecătorului sindic pentru planul de reorganizare. Ne așteptăm să ne calificăm în acest an în Liga 1, este foarte important. Jucătorii și spectatorii merită.

(n.r. - În ce stadiu este licența?) Suntem pe drumul cel bun, se va rezolva această problemă. Nu avem dubii că vom reuși să facem toate plățile la timp. Din această perspectivă, putem spune că ne-am organizat suficient de bine ca să trecem peste acest hop”, a spus Eugen Voicu, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.

VIDEO - Eugen Voicu, despre problemele de la Dinamo

Steaua a câștigat cu 2-0, Dinamo a acuzat arbitrajul

Steaua a câștigat meciul cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Bogdan Chipirliu, în minutul 19, din penalty, şi în minutul 29. Dinamo a rămas în inferioritate numerică din minutul 70, când căpitanul Răzvan Patriche a fost eliminat pentru cumulul de cartonaşe galbene, și a acuzat mai multe greșeli de arbitraj ale brigăzii lui George Găman, inclusiv faptul că golul al doilea al gazdelor trebuia anulat și că a avut o reușită anulată eronat în repriza secundă.

După acest meci, "militarii" au revenit în poziția de lider al play-off-ului diviziei secunde (47p), fiind urmați de Poli Iași (46p), Oțelul Galați (42p), Dinamo (38p), AS FC Buzău (34p) și Unirea Dej (34p). Etapa următoare, Steaua va juca cu AS FC Buzău, pe 22 aprilie, în deplasare, în timp ce "câinii" vor primi vizita lui Poli Iași, pe 25 aprilie, pe Stadionul "Arcul de Triumf".