OFICIAL Câți fani au fost prezenți la Steaua - Dinamo 2-0

Steaua - Dinamo Dinamo Steaua Liga 2
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:26
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:26

Steaua - Dinamo (2-0) a strâns o asistență impresionantă în tribunele stadionului din Ghencea.

După două zile, ”militarii” au anunțat oficial cifra spectatorilor prezenți pe arena din Ghencea. Chiar dacă, pe parcursul jocului, gazdele au anunțat o asistență de aproximativ 25.000 de suporteri, acum se pare că cifra oficială a fost de 21.522.

Chiar dacă stadionul are o capacitate de peste 31.000 de locuri, pentru această partidă capacitatea maximă a fost de 24.000, având în vedere că au fost păstrate zonele-tampon între suporterii celor două echipe.

Cu această cifră, meciul Steaua - Dinamo este primul în topul asistențelor din acest sezon de Liga 2 și al patrulea din fotbalul românesc. Primul este meciul FCSB - Rapid (3-1), care a adus în tribune 31.233 de spectatori.

Steaua a câștigat cu 2-0, Dinamo a acuzat arbitrajul

Steaua a câștigat meciul cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Bogdan Chipirliu, în minutul 19, din penalty, şi în minutul 29. Dinamo a rămas în inferioritate numerică din minutul 70, când căpitanul Răzvan Patriche a fost eliminat pentru cumulul de cartonaşe galbene, și a acuzat mai multe greșeli de arbitraj ale brigăzii lui George Găman, inclusiv faptul că golul al doilea al gazdelor trebuia anulat și că a avut o reușită anulată eronat în repriza secundă.

După acest meci, "militarii" au revenit în poziția de lider al play-off-ului diviziei secunde (47p), fiind urmați de Poli Iași (46p), Oțelul Galați (42p), Dinamo (38p), AS FC Buzău (34p) și Unirea Dej (34p). Etapa următoare, Steaua va juca cu AS FC Buzău, pe 22 aprilie, în deplasare, în timp ce "câinii" vor primi vizita lui Poli Iași, pe 25 aprilie, pe Stadionul "Arcul de Triumf".