Ce își dorește Leo Grozavu acum, după ce Poli Iași a promovat în Superliga

Leo Grozavu Poli Iasi Superliga Liga 2 Leo Grozavu
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 16:12
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 16:11

Ieșenii au câștigat în ultima etapă cu Oțelul Galați, scor 2-0, și au obținut accederea în primul eșalon al României.

Poli Iași a obținut promovarea directă în Superligă cu patru etape înainte de încheierea campionatului. Formația dirijată de Leo Grozavu mai are de disputat meciurile cu Gloria Buzău, CSA Steaua, Unirea Dej și Dinamo București.

La câteva zile după ce a reușit să obțină calificarea, Leo Grozavu a vorbit în cadrul unei conferințe de presă și a evidențiat faptul că își dorește să câștige și campionatul. În acest moment, Poli Iași se află pe prima poziție cu 52 de puncte, la patru lungimi în fața „militarilor”.

„În primul rând ne dorim să câștigăm campionatul, iar în al doilea rând să rămânem neînvinși. Ca orice antrenor, nu te prezinți undeva să pierzi meciul. Sau să joci la egal. Mergem să câștigăm, dar se poate întâmpla să iasă și alt rezultat decât victoria. Dacă e egal, nu e rău, până la urmă nu ai pierdut.

Dar nu abordăm meciurile la egal. Am arătat și pe perioada acestui play-off că suntem o echipă care merge pe atac, marcăm goluri, mai și primim, e adevărat. Suntem la al 14-lea joc fără înfrângere, e clar că ne dorim să menținem această invincibilitate și să ajungem la 15 meciuri fără eșec”, a spus Leo Grozavu.

Poli Iași - Oțelul Galați 2-0

Gazdele au deschis scorul în minutul 45+1, grație reușitei lui Alin Roman, care l-a învins pe Dur-Bozoancă cu un șut excelent la colțul scurt. În partea secundă, Shayon Harrison a majorat diferența (minutul 58), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului.

Echipele de start!

• Poli Iași: Brînză - Harrison, Ion, Itu, katanec, Marchioni, Martac, Musi, Roman, Stefanovici, Țîncu
  • Oțelul Galați: Dur-Bozoancă, Cîrjan, Cisotti, Ghiocel, Jardan, Neagu, Nedelea, Rus, Scocilca, Ursu, Yabre