Farul - Rapid 7-2 | Meci fără istoric la Ovidiu, trupa lui Hagi îi distruge pe giuleșteni

Farul Constanta play-off Rapid Bucuresti Superliga
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:23
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:27

Farul Constanța a obținut o victorie clară pe teren propriu, cu Rapid, scor 7-2, în etapa a șaptea din play-off-ul Superligii.

Farul Constanța continuă cursa spre titlul de campioană, obținând o victorie importantă cu Rapid, scor 7-2. În urma acestui rezultat, formația antrenată de Gică Hagi și-a consolidat poziția de lider și pune presiune pe FCSB și CFR Cluj.

Farul Constanța - Rapid 7-2

Final de meci!

Minutul 86 - GOOOL Rapid! Dugandzic marchează din penalty, obținut în urma unui henț în careu.

Minutul 77 - GOOOL Farul Constanța! Sîrbu centrează de pe partea dreaptă, Louis Munteanu pune latul și trimite în poartă, bifând dubla în acest meci.

Minutul 75 - GOOOL Farul Constanța! Louis Munteanu șutează puternic din colțul careului mare, iar mingea se oprește direct în poarta lui Horațiu Moldovan.

Minutul 61 - GOOOL Farul Constanța! Grameni îi centrează lung lui Alibec, care își face o preluare pe piept și șutează în forță cu stângul.

Minutul 56 - GOOOL Rapid! Giuleștenii micșorează diferența după golul reușit de Cristi Săpunaru, cu capul, în urma unei mingii centrată din corner.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - GOOOL Farul Constanța! Cristi Săpunaru ratează o preluare, Denis Alibec recuperează mingea și marchează fără emoții.

Minutul 28 - GOOOL Farul Constanța! Alibec trimite cu capul o minge venită din corner, Moldovan respinge, Băluță recuperează și marchează.

Minutul 23 - GOOOL Farul Constanța! Alibec șutează, mingea este respinsă și ajunge la Băluță, care șutează din afara careului, la colțul scurt.

Minutul 14 - Ocazie pentru Farul Constanța! Denis Alibec combină cu Louis Munteanu și șutează cu stângul de la marginea careului, dar Horațiu Moldovean prinde.

Minutul 10 - Ocazie pentru Rapid! Onea centrează de pe partea stângă, însă Albu trimite pe lângă poartă, dintr-o poziție foarte bună.

Minutul 7 - Ocazie pentru Farul Constanța! Alibec îi pasează spectaculos lui Mazilu, care șutează cu stângul de la marginea careului, dar mingea trece peste poartă.

Minutul 3 - GOOOL Farul Constanța! Gazdele trec în avantaj din debutul partidei, după penalty-ul transformat de Denis Alibec.

Minutul 1 - Farul Constanța obține lovitura de pedeapsă, după ce Adrian Mazilu scapă singur pe contraatac și este faultat de Horațiu Moldovan.

A început partida!

Farul Constanța - Rapid: echipele de start

Farul Constanța: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, Munteanu, Mazilu

Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Boli, Casap, Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, Popescu, Morar

Antrenor: Gheorghe Hagi

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho Bamgboye

Rezerve: Drăghia, Iacob, Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen

Antrenor: Adrian Mutu

Cu lupta la titlu mai strânsă ca niciodată, Farul nu mai are voie să facă pași greșiți în play-off. Constănțenii vin după remiza de la Sf. Gheorghe, scor 1-1, în urma căreia au un avans de doar trei puncte față de FCSB în clasament.

Farul are însă șapte victorii conscecutive pe teren propriu, ultima înfrângere având loc pe 23 ianuarie, în meciul cu CFR Cluj, scor 0-3.

De cealaltă parte, Rapidul se află într-un moment extrem de bun. După ce au bifat prima victorie din play-off, pe teren propriu cu FCSB, scor 1-0, giuleștenii s-au impus și în duelul de acasă cu CFR Cluj, scor 3-1, astfel că au legat două victorii consecutive cu două dintre cele trei favorite la titlu.

Rapidul însă nu a mai câștigat în deplasare de pe 1 martie, când se impunea cu FC Botoșani, scor 2-1, având două înfrângeri consecutive în ultimele meciuri. În turul play-off-ului, duelul din Giulești s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

În acest sezon, Rapidul nu a reușit să câștige în fața echipei lui Gheorghe Hagi. Mai mult, constănțenii i-au scos pe giuleșteni și din Cupa României, scor 2-0.

Farul - Rapid | Echipele probabile

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Boli, Borza - Nedelcu, Băluță, Grameni - Mazilu, Alibec, Munteanu

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Kait, Albu, Ioniță - Sefer, Dugandzic, Bambgboye