„Ne-a tăiat un picior!” Nicolo Napoli s-a dezlănțuit după remiza cu FC Botoșani: „Ce facem? Nu putem juca așa!”

Nicolo Napoli FC Botosani FC U Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 20:21
Data actualizarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 20:22

FC Botoșani și FC U Craiova s-au duelat în etapa cu numărul cinci a play-out-ului Superligii României, scor 0-0.

Oltenii au ajuns la a doua remiză consecutivă în play-out și au ratat astfel șansa de a-și consolida prima poziție în clasament. FC U Craiova a avut ocazia de a deschide scorul în minutul 27, însă Juan Bauza a ratat un penalty, astfel că tabela de marcaj a rămas intactă.

În a doua repriză, echipa lui Nicolo Napoli a reușit să marcheze prin Bauza, însă reușita a fost anulată cu VAR, iar acest lucru i-a nemulțumit pe olteni, care s-au revoltat.

Nicolo Napoli, nemulțumit de arbitraj după remiza cu FC Botoșani

Antrenorul italian de la FC U Craiova a vorbit despre golul anulat al echipei sale, arătându-se extrem de nemulțumit de arbitrul Cătălin Popa, dar și de deciziile luate din camera VAR, acolo unde s-au aflat Iulian Călin și Ovidiu Artene.

„A fost un meci de luptă, puteau câștiga ambele echipe, dar noi am avut gol nevalidat și nu era offside, părerea mea. Iar Ganea a avut un penalty care nu s-a dat. Ce facem? Nu putem juca așa, arbitrul ne-a tăiat un picior, nu e bine.

S-a verificat, dar e acea linie, el era în linie cu ceilalți, dar a plecat cu un metru și jumătate înapoi, deci e gol, nu a fost niciun offside. Ce facem? Se joacă campionatul, play-out-ul, e greu să ai așa arbitri care să facă treaba asta. Cine știe? Muncim, jucăm, dăm gol, ne dă offside, nu se poate. Nu merită echipa mea asta din partea arbitrilor, multe greșeli. Ce facem? Așteaptă, merge acolo și zice offside.

(n.r. despre meciul cu Chindia Târgoviște) Va fi dificil, urmează să jucăm cu o echipă bună, dar noi jucăm acasă și avem, nevoie de 3 puncte”, a declarat Nicolo Napoli la finalul meciului.